Nedaleč od doline reke Dragonje stoji slap Čingarela. Najlažji dostop je iz Kaštela na Hrvaškem, levo po sveže markirani poti (torej po cesti še čez mejni prehod Dragonja Kaštel, pa po serpentinah navzgor do Kaštela).
Sam slap meri v višino kakšnih 50 metrov. S tem sodi Čingarela med najvišje slapove na najnižji nadmorski višini.
Steza vodi skozi pobočje, imenovano Kras, in v smeri proti toku reke Dragonje, potem pa strmo ob jeklenici navzdol v globel, in če ni previsoka voda, preko potoka ter na drugi strani potoka, kajpada po ogledu slapu, ob jeklenicah navzgor. Drugo pot najdemo, če se iz vasi Dragonja peljemo še približno štiri kilometre po dolini, dokler na desni ne najdemo cestnega odcepa. Ko se pripeljemo do zapornice, pustimo avto. Njive ob Dragonji so obdelane in kmetje ne marajo preveč mimoidočih, ki se smukajo po bližnjih tratah.
Pot nas vodi po stari tlakovani rimski cesti strmo navzgor skozi dolinico med dvema bregovoma proti Momjanu. Ko pridemo na vrh in onkraj opazimo hiše tega istrskega mesteca, zavijemo desno in se že čez kakšnih dvesto metrov prebijemo na rob kotanje, v katero pada potok Poganja.
Z vstopom Hrvaške v EU bolj dostopen
Kotanja je slikovita, skalnata, v duplih dreves so našteli gnezdišča kakšnih dvajsetih kanj. Jeklena vrv je zelo priročna za spust po strmi poti navzdol v globel s potokom in njegovim stopničastim slapom na levi. Tu bomo že kmalu našli prve zvončke in stopničaste terase, s katerih je mogoče slikati slap.
17 m visok slap pod vasjo Trebeše v občini Koper je sicer največji slap v slovenski Istri.
Spodaj lahko prečkamo slap in se povzpnemo tudi na kaštelsko stran, po markirani poti pa proti Kaštelu. Druga pot bo na žalost prišla v poštev šele po tem, ko bo tudi Hrvaška del EU. Čingarelo je predvsem zanimivo obiskati takoj po obilnem deževju. Nikoli ne bo izgledala enako in je čudovit kotiček neokrnjene narave.