Na današnji tiskovni konferenci so predstavniki obeh reprezentativnih sindikatov v panogi gostinstva in turizma Slovenije predstavili napovedane aktivnosti, s katerimi bodo obveščali javnost o situaciji zaposlenih v turizmu in opozorili na pritiske ter kršitve delovno-pravne zakonodaje v trajanju poletne sezone. Poleg generalne sekretarke SGITS, Karmen Leban, in sekretarke Obalnega sindikata GiT, Irene Valenti, so o stanju spregovorili tudi sami zaposleni iz obalnih hotelskih podjetij.
Sindikati: Stanje v gostinstvu in turizmu nevzdržno!
Nekoč uspešne hotelske hiše beležijo velike minuse v bilancah zaradí odplačevanja obresti najetih kreditov Iastnikov − finančnih holdingov. Milijonske glavnice ostajajo še naprej odprte in v celoti nepoplačane, opozarjajo sindikati.
Zaradi teh finančnih malverzacij je dejavnost gostìnstva v Ietu 2011 beležila negativen čisti finančni izid. Za to pa niso odgovorni delavci, ki so pripravljeni delati preko delovnega časa, celo 15 ur dnevno. »Veliko zaposlenih je na minimalni plači, plačna razmerja so porušena,« so kritični v sindikatih.
Sobarica, zaposlena v enem izmed portoroških hotelov, je povedala, da so plače že več let porazno nizke, tako da z vsemi dodatki le stežka dosegajo minimalno plačo. Poleg tega je komunikacija z vodstvom precej okrnjena.
Karmen Leban je uvodoma povedala: "Po dveh letih smo končno podpisali kolektivno pogodbo. Prisiljeni smo bili popustiti marsikateri ugodnosti, tudi pri številu dni letnega dopusta, samo zato, da bi zaposleni lahko imeli višje plače. Kljub temu višjih plač letos ni. Povprečna plača v Sloveniji se je povišala za odstotek in pol, v turizmu pa so se za prav toliko znižale. Realno so se torej plače znižale za kar tri odstotke!"
V najbolj perspektivni panogi na Obali torej plače vztrajno padajo. Tako je povprečna plača v turizmu 1097 evrov, v sektorju gostinstva in strežbe pa 950 evrov. Pri tem je potrebno upoštevati, da produktivnost zaposlenih raste, saj novega kvalitetnega kadra ni, ker ta uhaja v druge panoge ali celo v tujino. Kljub temu se veča delež zaposlenih s srednješolsko in visokošolsko izobrazbo. Tako je sedaj delež zaposlenih z osnovnošolsko izobrazbo padel s 26 na 21 odstotkov.
Irena Valenti je bila še bolj ostra: "Turistična strategija se ne izvaja, prav tako se ne zagotavlja varstva pri delu, tako kot bi se moralo. Z delodajalci nismo našli skupnega jezika glede minimalnih standardov."
V sindikatih so sklenili, da bodo na nevzdržno stanje in nizke plače v gostinstvu in turizmu opozarjali prek letakov, ki jih bodo že danes začeli deliti v Simonovem zalivu, kasneje pa še v ostalih turističnih središčih na Obali in Bledu. Z aktivnostmi bodo nadaljevali, v kolikor pritisk na delodajalce ne bo zalegel, pa bodo aktivnosti stopnjevali. Ne izključujejo niti možnosti splošne stavke.