Sindikalisti in študentje ogorčeni

Sindikalni predstavniki delovne skupine za pripravo socialnega sporazuma 2012-2016 Znanje in ustvarjalnost kot temelj razvoja opozarjajo na izjemno kratko javno razpravo glede novele zakona o visokem šolstvu. V Študentski organizaciji Slovenije pa to razumejo kot namerno izključevanje deležnikov iz postopka spreminjanja zakonodaje.

Čas za oddajo pripomb na novelo zakona o visokem šolstvu je še do sobote (1. septembra). To pomeni, da se doba javne razprave skrajšuje na dva dneva, so v sporočilu za javnost zapisali sindikalisti.

Že ob bežnem preletu osnutka ugotavljajo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu predvideva globoke spremembe pri akreditaciji oz. zunanji evalvaciji visokošolskih zavodov, spreminja sestavo sveta Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu, dopolnjuje ureditev neposredne pedagoške obveznosti ter dopolnjuje ureditev transnacionalnega izobraževanja.

Ministrstvo ponovno opozarjajo na resolucijo o normativni dejavnosti, ki pri sprejemu tovrstnih aktov predvideva minimalen čas posvetovanja od 30 do 60 dni. V primeru sprememb zakona o visokem šolstvu pa gre za izjemno resne posege v sistem visokošolskega izobraževanja, ki po navedbah sindikalistov terjajo temeljite strateške razmisleke.

Ministrstvo za izobraževanje sprašujejo, ali jih ima za norce, ne le njih, temveč celotno zainteresirano javnost. Namreč, v ponedeljek so jim sindikalni predstavniki delovne skupine poslali elektronski dopis, v katerem so predlagali nadaljevanje pogajanj in zahtevali podatke, ki so jim bili obljubljeni na zadnjem julijskem sestanku. Namesto odgovora so dobili dva dni časa za razpravo o zakonu, ki vsebuje "malo visokošolsko reformo". Zato zahtevajo, da se podaljša čas razprave.

Kakšen je namen te provokacije in zakaj si ministrstvo sistematično prizadeva za zaostritev odnosa s socialnimi partnerji, sprašujejo ministrstvo. Po prepričanju sindikalistov je ministrstvo s tem dejanjem tudi javno dokazalo, da si dogovora ne želi. Ocenjujejo, da gre za iracionalno potezo, zaradi katere bodo morali "temeljito premisliti o smiselnosti nadaljnjega sodelovanja v delovni skupini".

Tudi v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so bili v četrtek ponovno negativno presenečeni, ko so izvedeli za objavo predloga sprememb zakona o visokem šolstvu, še bolj pa nad postavljenim rokom za podajo pripomb. V ŠOS to razumejo kot namerno izključevanje deležnikov iz postopka spreminjanja zakonodaje. Zato bodo predlagali sklic seje sveta za visoko šolstvo, katerega vloga je med drugim, da svetuje pri pripravi in spreminjanju visokošolske zakonodaje, so sporočili iz ŠOS.

Deli novico: