V Simobilu so danes opozorili, da je predvidena cena za podaljšanje licence za uporabo frekvenc v radiofrekvenčnem pasu 900 MHz previsoka. Kot pravijo v drugem največjem slovenskem mobilnem operaterju, je pri izračunu cene v Agenciji za pošto in elektronske komunikacije (Apek) prišlo do metodološke napake, ki ceno bistveno zviša.
V Apeku so v ponedeljek pojasnili, da gre odločbe za podaljšanje licenc za frekvence v pasu 900 MHz za Simobil in Telekom Slovenije pričakovati v kratkem. Apek naj bi jima licenci podaljšal do 3. januarja 2016. Telekom Slovenije naj bi ob upoštevanju dolžine podaljšanega obdobja in cene za podaljšanje, ki jo je odobrila vlada in znaša 5488 evrov za en MHz na mesec, predvidoma odštel 4,5 milijona evrov, Simobil pa 3,7 milijona.
Član Simobilove uprave Ulrich Rokita pa je danes pojasnil, da so v skladu z revalorizacijo, mednarodnimi primerjavami in razvitostjo trga sami izračunali, da bi jih podaljšanje stalo približno 1,8 milijona evrov in ne 3,7 milijona evrov.
"To je na MHz bistveno več kot pred 15 leti, ko je bila penetracija mobilnega trga okoli 50-odstotna, medtem ko je danes 109-odstotna, cene storitev so bile precej višje, prav tako so velik vir prihodkov generirali prihodki z naslova gostovanj in medomrežnih povezav, ki so danes nekajkrat nižji in izredno močno regulirani," je pojasnil.
Glede na omejeno časovno obdobje podaljšanja, torej dobri dve leti, dejstvo, da so leta 1998 sklenili koncesijsko pogodbo, ki je omogočala "brezplačno" podaljšanje dvakrat po pet let, makroekonomske razmere in spremenjene okoliščine na telekomunikacijskem trgu se zato Simobilu predvidena cena zdi bistveno previsoka. Zgornja primerna meja za dveletno podaljšanje po njihovem mnenju ne bi smela preseči dveh milijonov evrov.
Pri tem kot omenjeno v Simobilu pravijo, da je v Apeku prišlo do očitne metodološke napake pri izračunu - ta zaradi napake pri revalorizaciji ceno frekvenc bistveno zviša. Do napake naj bi prišlo pri preračunu vsote, ki sta jo leta 1998 operaterja odštela za 15-letni licenci - vsak po približno 25 milijonov nemških mark. "Poleg očitne metodološke napake pri izračunu regulatorja se nam zdi nenavadno, da se je regulator, v nasprotju z ustaljeno prakso, v modelu izračuna cene očitno odločil ločeno zaračunati tako "uplink" kot "downlink" za frekvenčni prostor," pravi Rokita.
Ker sta eden brez drugega po njegovih besedah seveda neuporabna, je logično, da se zaračunavata "v paketu". Simobil tako znotraj frekvenčnega pasu 900 MHz uporablja 12,4 MHz frekvenčne širine (in ne dvakrat toliko).
V Simobilu so tudi začudeni nad tem, da je bila možnost podaljšanja ponovno zagotovljena šele s sprejetjem novega zakona o elektronskih komunikacijah v začetku letošnjega leta, cena pa je bila definirana šele prejšnji teden.
"Glede na dejstvo, da nam frekvence 900 MHz iztečejo oktobra letos, nam je to vsekakor zelo otežilo ustrezno finančno načrtovanje ter načrtovanje vlaganj v omrežno infrastrukturo," dodaja Rokita in opozarja, da višja cena frekvenc nedvomno pomeni nižjo raven vlaganj v infrastrukturo ali višje cene storitev, kar je na koncu slabo za uporabnike.
V Telekomu Slovenije so medtem pojasnili le, da bi bilo primerno plačilo za podaljšanje po njihovem prepričanju "revalorizirano plačilo za prvotno podeljene pravice, ki so bile s koncesijo podeljene za 15 let z možnostjo podaljšanja dvakrat po pet let, z upoštevanjem časa, za katerega bodo pravice do uporabe frekvenc podaljšane". O nadaljnjih korakih se bodo sicer odločili po prejemu odločbe Apeka.
Največji slovenski mobilni operater Telekom Slovenije, ki na trgu mobilne telefonije nastopa pod blagovno znamko Mobitel, frekvence v pasu 900 MHz uporablja za storitve mobilne telefonije GSM. Simobil jih uporablja za storitve GSM in tudi UMTS.
Ostale aktualne vsebine: