Kot smo že poročali, so v začetku oktobra pri Izoli ujeli dva sredozemska vranjeka in ju opremili z GPS sledilnima napravama. Gre za prvi primer GPS telemetrije na pticah v Sloveniji. Vranjeka sta dobila tudi imeni: Ari in Šime.
Kot nam je takrat povedala koordinatorka projekta in varstvena ornitologinja dr. Urška Koce, je namen v okviru projekta SIMARINE-NATURA pridobiti kakovostne podatke o domačih okoliših sredozemskih vranjekov v času letovanja v slovenskem morju, kar bo ključni prispevek k opredeljevanju novih morskih območij Natura 2000.
Žal je mladi Ari kmalu poginil. Na informacije o vzroku smrti, ki jih bo podala pristojna veterinarska služba, še čakajo.
Bolj vesela novica pa je, da sta starejši Šime in njegov oddajnik še vedno v dobrem stanju in precej aktivna. Kot je razvidno iz oktobrskih podatkov (na fotografiji), se Šime večino časa zadržuje na območju Debelega rtiča. Podnevi preletava celotno slovensko obalo in morje. Včasih mu očitno prijajo tudi boje strunjanskih školjčišč, saj je nekaj noči prespal tudi v tamkajšnjem parku.
Čeprav se je večina njegovih vrstnikov že odpravila južneje, večinoma na hrvaške otoke, Šime do danes še vedno ostaja v "naših vodah". Morda bo med tistimi redkimi vranjeki, ki ostajajo pri nas preko celega leta.
Sorodne vsebine: