Severna Koreja s ponovnim zagonom jedrskega reaktorja

Severna Koreja namerava vnovič zagnati jedrski reaktor v kompleksu Yongbyon, ki so ga v okviru mednarodnega dogovora zaprli leta 2007. Poteza po poročanju državnih medijev poleg ponovnega zagona vključuje tudi nekatere druge spremembe, kar bi po mnenju nekaterih lahko pomenilo proizvodnjo visoko obogatenega urana.

Severna Koreja je ustavila delovanje reaktorja julija 2007, potem ko je v okviru šeststranskih pogajanj pristala na opustitev jedrskega programa v zameno za milijon ton goriva in umik z ameriškega seznama držav, ki podpirajo terorizem. Reaktor je bil edini vir plutonija za severnokorejski jedrski program.

Pjongjang je nato leta 2010 razkril nov obrat za bogatenje urana, pri čemer pa so oblasti vztrajale, da gre za proizvodnjo nizko obogatenega urana za energetske namene. Ko so oblasti danes omenile spremembe v Yongbyonu, so povzročile zaskrbljenost, da bodo obrat spremenile tako, da bo odslej proizvajal visoko obogateni uran, primeren za izdelavo jedrskega orožja.

Severna Koreja je sicer v soboto sporočila, da stopa v vojno z Južno Korejo. Hkrati je Pjongjang tako Seul kot Washington opozoril, da bi kakršna koli provokacija lahko povzročila vseobsegajoč jedrski spopad. Južnokorejska predsednica Park Geun Hye je na to odgovorila z napovedjo ostrega in takojšnega odgovora Seula na morebitno agresijo Severne Koreje. ZDA pa so v Južni Koreji v okviru skupnih vojaških vaj namestile lovska letala F-22.

Na napoved Severne Koreje o ponovnem zagonu jedrskega reaktorja se je z obžalovanjem odzvala Kitajska. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Hong Lei je vse strani pozval, naj ostanejo "mirne in zadržane". Kitajska se po njegovih besedah zavzema za jedrsko razorožitev polotoka in zaščito miru in stabilnosti na območju.

Po mnenju generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona pa so šle vse večje napetosti na Korejskem polotoku že predaleč in bi lahko vodile v odprt konflikt. "Jedrske grožnje niso igra," je na obisku v Andori posvaril Ban. Čeprav verjame, da nobena država ne namerava napasti Severne Koreje, se boji, da se bodo "drugi ostro odzvali na kakršno koli neposredno vojaško provokacijo". "Stvari se morajo umiriti," je dejal in dodal, da so pogovori edini način za rešitev krize.

Sorodne vsebine:

Bo Severna Koreja vnovič zagnala jedrski reaktor?

Severna Koreja razglasila vojno!

Severna Koreja čestitala Bratuškovi!

Deli novico:

protestnik |  02 .04. 2013 ob  19: 45
Bravo Koreja, vec takih drzav bi potrebovali z jederskim orozjim, saj le tako se lahko razvijamo bolje in se izognemo monopolisticnemu imeriju ZDA, kateri terorizirajo cel svet z jederskim orozjim, ter kateri so edini ga uporabili nad civilisti, tako, da Koreja ima v dobrem 2 atomski bombi, prav tako ostale drzave.