Čas poletnih počitnic je za mlade idealna priložnost, da zaslužijo kakšen dodaten evro, saj je za delodajalce delo preko študentskega servisa še vedno najpreprostejša in najfleksibilnejša oblika zaposlovanja za čas dopustov. Preverili smo, kakšna sta letos ponudba del in povpraševanje po študentskem delu na Obali.
Pred leti z iskanjem poletnih priložnostnih del ni bilo težav, saj je bilo veliko izbire v turizmu, gostinstvu, na plažah, bazenih, v hotelskih kuhinjah, pri promociji izdelkov in v animaciji. Kot nam je povedala Sabina Godec iz koprskega študentskega servisa Luna, je povpraševanje s strani dijakov in študentov ostalo v enakem obsegu, na drugi strani pa se je letošnja ponudba prostih študentskih del v primerjavi s tisto izpred štirih let kar prepolovila.
"Ponudba poletnih del se je skrčila v vseh dejavnostih, medtem ko se za delo vsako poletje zanima enako število študentov. Teh je pri nas že več poletij zapored okoli tisoč na sezono," pojasnjuje Godčeva. V primerjavi s preostalim letom beležijo v poletnih mesecih 60-odstotni porast ponudbe.
Za upadanje priložnostnih del za študente in dijake je poleg vsesplošnega pomanjkanja novih delovnih mest zagotovo vsaj v določeni meri zaslužna tudi nedavna podražitev študentskega dela, ki se v posameznih primerih pozna tudi v nižjih urnih postavkah. Sicer je, kot je opazilo več študentskih servisov, velika večina delodajalcev ravnala odgovorno in dviga koncesijske dajatve ni prenesla na študente.
Kot je bilo pričakovati, v Luni (tudi) to poletje beležijo največ ponudbe del s področja gostinstva, za promocije, delo v administraciji in v trgovinah, pomoč iščejo tudi klicni centri in podjetja, ki potrebujejo pomoč pri kratkotrajnih fizičnih delih kot so recimo razkladanja, zidarska dela in selitve. Dijaki in študentje sicer načeloma pri odločanju za delo niso izbirčni, v veliki večini je najodločilnejši dejavnik prav urna postavka.