Vladna SD bo danes s slovensko akademijo obeležila 20. obletnico združitve več strank v Združeno listo socialnih demokratov (ZLSD), današnjo SD. Sledil bo posvet v organizaciji skupine S&D v Evropskem parlamentu, na katerem bosta spregovorila predsednik S&D Hannes Swoboda in predsednik SD Igor Lukšič.
V okviru posveta bosta potekali tudi okrogli mizi o družbenih posledicah izogibanja davkom in o korupciji. Na prvi bo med drugim sodeloval generalni sekretar Zbornice davčnih svetovalcev Darko Končan, na drugi pa predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič.
Na slavnostni akademiji, ki bo potekala v Cankarjevem domu, pa bodo podelili častne plakete nekdanjim predsednikom stranke in njenih predhodnic.
Prvi predsednik ZLSD Janez Kocijančič je sicer v torek za STA dejal, da se je stranka v teh letih dobro uveljavila, hkrati pa je skupaj s celotno evropsko socialdemokracijo v "kompleksnih" družbeno-političnih razmerah danes pred vprašanji, na katera še nima pravih odgovorov.
Lukšič pa je na ponedeljkovi novinarski konferenci ocenil, da so socialdemokrati danes glavna sila boja proti korupciji in davčnim oazam, "kar seveda napada najbolj privilegirani del slovenske, pa tudi evropske družbe".
SD ima svoje začetke v nekdanji Zvezi komunistov Slovenije, pozneje ZKS-SDP (Zveza komunistov Slovenije - Stranka demokratične prenove). Ta je skupaj z levosredinskimi strankami pod imenom Združena lista uspešno nastopila na parlamentarnih volitvah konec leta 1992.
Nato pa so se stranke Združene liste - Socialdemokratska prenova Slovenije, Delavska stranka Slovenije in Socialdemokratska unija - na kongresu 29. maja 1993 združile v novo stranko, ZLSD. Njen predsednik je postal Kocijančič. Leta 2005 se je stranka preimenovala v današnjo SD.
Ostale vsebine iz rubrike Politika: