Na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) so zadovoljni, da je "neutemeljeno znižanje" rtv-prispevka, ki ga je 1. januarja letos uvedla vlada Janeza Janše, odpravljeno. Rtv-prispevek namreč znova znaša 12,75 evra. Z dvigom so zadovoljni tudi v koaliciji, opozicija pa zviševanje finančnih obremenitev gospodinjstev označuje kot napačno pot aktualne vlade.
RTVS in koalicija zadovoljni z dvigom rtv-prispevka
Iz RTVS so za STA sporočili, da je znižanje rtv-prispevka povzročilo težek finančni položaj vseh njihovih uredništev, s tem pa posledično tudi okrnitev programskih vsebin. Pojasnili so še, da v petih mesecih zaradi znižanega rtv-prispevka znaša izpad prihodka 1,9 milijona evrov.
V poslanski skupini največje koalicijske stranke PS pa poudarjajo, da je dvig rtv-prispevka sorazmerno minimalen in ga vlada pravzaprav zgolj vrača na višino zneska, ki je veljala pred letom 2013. Kot so navedli za STA, je zvišanje rtv-prispevka nujno potrebno za normalno delovanje javnega zavoda, ki po zakonu deluje v javno korist.
Ogroženi že izvzeti od plačevanja prispevka
Stranka SD pa je po besedah njihove poslanke Majde Potrata ves čas zagovarjala ohranitev rtv-prispevka na višini 12,75 evra. Za STA je povedala, da so najbolj ranljive skupine prebivalstva, torej socialno ogroženi, invalidi, zavodi za izobraževanje otrok in drugi, ki opravljajo javno službo, tako ali tako izvzeti iz plačila rtv-prispevka. To pa so po poslankinih besedah tudi tiste skupine, ki jim je dostopnost plačljivih medijev zmanjšana in je zato še toliko bolj pomembno, da imajo zagotovljen kakovosten javni servis.
Odločitev aktualne vlade pozdravljajo tudi v poslanski skupini DL, ki so se že ob znižanju rtv-prispevka kot takratna koalicijska partnerica Janševe vlade zavzemali za to, da do znižanja ne bi prišlo, je za STA sporočila poslanka DL Polonca Komar. Poudarila je še, da se bodo zavzemali za to, da se način obračunavanja rtv-prispevka trajnostno uredi, saj se zavedajo nacionalnega, informativnega in kulturnega pomena RTVS.
Po oceni največje opozicijske stranke SDS pa aktualna vlada z zviševanjem finančnih obremenitev gospodinjstev in gospodarstva ter z ukrepi, kot sta denimo dvig davka na dodano vrednost in zvišanje rtv-prispevka, ubira napačno, predvsem pa neučinkovito pot. Poslanec SDS Branko Grims je za STA pojasnil, da bi namreč vlada morala energijo usmeriti v pripravo ukrepov za oživitev gospodarstva in racionalizacijo delovanja države. "Če bi vlada ohranila občutek za stisko ljudi, bi razumela, da rtv-prispevka nikakor ni dopustno zviševati," je še navedel.
V SLS so nad napovedjo vlade "v popolni ignoranci do gospodarskih razmer" presenečeni. S tem bo po oceni vodje poslancev Mihaela Prevca še manj motivacije za obvladovanje stroškov v zavodu in manj volje za razčiščevanje očitkov glede zaposlovanja, izplačevanja plač in drugih nepravilnosti, ki da jih menda preiskuje tudi zunanja revizija. "Težko se je znebiti občutka, da je namen koalicije le kupovanje socialnega miru v javnem zavodu in verjetno tudi (prikrite ali odkrite?) naklonjenosti zavoda, kot močnega igralca na medijskem prizorišču, do aktualne vlade," je zapisal za STA.
Opozicija kritična do odločitve
Tudi v NSi so mnenja, da je zvišanje rtv-prispevka napačna odločitev. Za STA so povedali, da namreč niso prepričani, da bo višji rtv-prispevek javni zavod RTVS spodbudil k racionalnejšemu poslovanju, prav tako pa bo tudi po njihovih ocenah višji prispevek pomenil, da bodo davkoplačevalci morali dodatno seči v svoj žep.
Iz DeSUS so za STA sporočili, da poslanska skupina o tem še ni govorila in zato v tem trenutku ne želijo komentirati odločitve vlade.
Vlada je namreč na četrtkovi seji sprejela spremembe zakona o izvrševanju proračunov za letos in prihodnje leto in med drugim zvišala rtv-prispevek. Ta je bil sicer od 1. januarja letos nižji za pet odstotkov in so gospodinjstva mesečno plačevala 12,11 evra, po novem pa bodo morala znova plačevati 12,75 evra, torej toliko, kot je rtv-prispevek znašal še lani.
Več iz rubrike Politika:
Koprska občina bo dopolnila razpis za najem vozila