Še nekaj dni je do četrtka, 15. novembra, ko morajo imeti osebni avtomobili zimsko opremo. Ta se nanaša predvsem na zimske pnevmatike oziroma verige v prtljažniku. Čeprav smo okoli te opreme v priobalnem območju izjema, saj tu veljajo zanjo tudi samo štiri letne pnevmatike z minimalno globino profila 3 mm in tudi verige v priboru niso potrebne, kaže zanjo poskrbeti, če ste veliko na poti.
Zakon določa, da morajo imeti osebni avtomobili od 15. novembra do 15. marca naslednjega leta predpisano zimsko opremo. Imeti jo morajo tudi izven tega časa, če takrat nastopijo zimske razmere. Te pa so takrat, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali ko je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo.
In kaj so zimske pnevmatike? Preprosto povedano so to gume, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako M+S ali M.S ali M&S, njihovi kanali pa morajo biti globoki najmanj 3 mm. Uporaba pnevmatik z žeblji v Sloveniji ni dovoljena.
Vozila, ki so v prometu na priobalnem območju, so glede zimske opreme izjema, saj je določeno, da za njihovo zimsko opremo veljajo tudi samo poletne pnevmatike z globino kanalov najmanj 3 mm. Pri tem za priobalno območje velja ozemlje, ki ga omejuje obala Jadranskega morja, meja z Republiko Italijo, meja z Republiko Hrvaško in naslednje ceste, ki niso vključene v to območje:
R3 627 – odsek 3761 mejni prehod Osp–Črni kal,R1 208 – odsek 1434 Črni Kal–Aver,R2 208 – odsek 1059 Aver–Gračišče inR3 626 – odsek 3726 Gračišče–mejni prehod Brezovica pri Gradinu.
Povedano preprosteje: če se vozite znotraj tega območja in sodite med tiste, ki niso odvisni od vsakodnevnih prevozov z avtomobilom ter sedete vanj takrat, ko je vreme lepo, ceste pa splužene ali celo suhe, potem boste zadostili zakonu in razveselili svojo denarnico, če boste pustili na vseh kolesih ustrezne letne pnevmatike z globino profila najmanj 3 mm. Če ste veliko na cesti, bo enako, vendar raje nadenite zimske gume in tudi verige ne bodo odveč.
Čeprav se zimska oprema nanaša le na pnevmatike oziroma verige, je odvisno od tega, koliko in kje vozite, priporočljivo, da imate pred prvim snegom v avtu še metlico za odstranjevanje snega, strgalko za led, pršilo proti zmrzali ali za lažji vžig motorja, lopatko, kantico z rezervo goriva, tekočino za spiranje vetrobranskega stekla, rezervne gumice za brisalce, vrečko peska ali celo kako deko.Samo zimske pnevmatike na vseh kolesih namreč v zimskih razmerah omogočajo uspešno speljevanje in pospeševanje, učinkovito zaviranje in nespremenjeno smer pri zaviranju ter vožnji skozi ovinke.
Zaradi posebne snovi so zimske gume pri temperaturi pod 7 stopinj Celzija dovolj mehke, da zagotovljajo ustrezen oprijem tudi na suhi in nezasneženi cesti. Ob tem naj opozorimo, da je starost štirih do šestih let največja priporočljiva starost vsake pnevmatike. Ker se guma kot organska snov stara, namreč po štirih letih ne glede na obrabljenost izgubi sposobnost optimalnega oprijemanja cestišča.
Nakupu novih gum se lahko izognemo tudi z nakupom starih obnovljenih gum. Te sicer nimajo povsem takih lastnosti kot nove, a če na cesti nismo veliko in če predvsem ne vozimo hitro, prihranimo nekaj denarja.
rboni v izoli ker se menjajo najemnikiin ta zadnji jeprav en čudendebeli stronco ki vam ne izda računa in vas se nadere na koncu ko vam mastno. Zaračuna