Zdravila, s katerimi pri ljudeh zdravijo tesnobo, najdejo pot tudi v odpadne vode, zaradi njih pa ribe postajajo vse bolj predrzne in nedružabne, kar ima lahko resne ekološke posledice, so nedavno ugotovili švedski znanstveniki, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je ob tem pojasnil ekolog Tomas Brodin, so na švedski univerzi Umea proučevali ribe, ki so bile izpostavljene koncentraciji zdravil, kot jo je moč najti v odpadnih vodah gosto naseljenih območjih na Švedskem. Pri tem so ugotovili, da so ostriži, ki so bili izpostavljeni pomirjevalu oxazepam, ki se, kot številna zdravila, izločijo skozi človeško telo, pogosteje zapuščali jate in napadali na lastno pest.
"Običajno so ostriži sramežljivi in lovijo v jatah. To je znana strategija za preživetje in rast," je dejal Brodin. Dodal je, da so ostriži, ki so plavali v oxazepamu postali bistveno bolj predrzni, pa tudi jedli so hitreje, zaradi česar so strokovnjaki že izrazili bojazen, da bi to lahko porušilo ekološko ravnovesje.
Spremembe rib bi lahko bile globalni problem
"V vodah, kjer ribe pojedo več kot običajno, to lahko vpliva na populacije različnih vrst, npr. na povečano rast alg," je še opozoril Brodin. Glede na porast uporabe omenjenih zdravil tako na Švedskem kot drugje po svetu znanstveniki opozarjajo, da bi spremembe v ribah lahko bile globalni problem. Vendar dodajajo, da je treba pred kakršnimi koli zaključki opraviti več raziskav.
"Rešitev tega problema ni, da bi bolne ljudi prenehali zdraviti, pač pa razviti tak sistem kanalizacije, ki bo zaustavil za okolje nevarna zdravila," je pred objavo raziskave v današnji številki revije Science, dejal kemik Jerker Fick.
Več iz rubrike Odklop:
Prodajajo otok sredi Plitvičkih jezer