Luka Koper po oceni ministrstva za infrastrukturo ne beleži njeni strateški legi primernih rezultatov. Poslovni rezultati so na ravni manjšega ali srednje velikega zasebnega podjetja z nekaj zaposlenimi in ne odražajo strateške lege, ki jo Luka Koper ima, pravijo. Poslovne rezultate ravno danes obravnava nadzorni svet.
Tako je ministrstvo na povabilo k sodelovanju v radijski oddaji pred nekaj dnevi odgovorilo tudi novinarki Radia Koper, s tem pa po pisanju današnjega Dela sprožilo val ogorčenja v koprski javnosti. Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor so danes dodatno pojasnili, da Luka Koper ne beleži njeni strateški legi primernih rezultatov. Nikoli pa niso trdili, da Luka Koper ni strateško pomembna. Na ministrstvu ugotavljajo, da je upravljanje z Luko Koper slabo, ne izvajajo se niti najbolj nujne investicije, grozi ji izguba številnih strateških partnerjev.
Na dan 31. december 2012 je imela država v Luki Koper 51-odstoten lastniški delež, k temu pa je treba prišteti še dobrih 16 odstotkov, ki so v lasti Soda in Kada in torej posredno v državni lasti, izhaja iz podatkov, objavljenih na spletni strani Luke Koper.
Glede upravljanja Luke Koper na ministrstvu sicer poudarjajo, da v skladu z veljavno zakonodajo nimajo upravljavskih upravičenj glede podjetij v posredni ali neposredni državni lasti. Do uveljavitve določb zakona o Slovenskem državnem holdingu je bilo upravljanje naložb v domeni Agencije RS za upravljanje kapitalskih naložb RS, po njegovih uveljavitvi pa bo v pristojnosti holdinga. Ob tem dodajajo, da glede prodaje Luke Koper ni bila sprejeta še nobena odločitev.
V zadnjih tednih je veliko razburjenja v lokalnem okolju povzročila odločitev vlade, da v okviru klasifikacije naložb, na podlagi katere se bo naložbe države preneslo na Slovenski državni holding, Luko Koper uvrsti med pomembne državne naložbe, kjer bo država obdržala 25 odstotkov plus eno delnico. V svetu delavcev Luke so že odločno zavrnili možnost prodaje večinskega deleža države.
Sorodne vsebine: