Revščini izpostavljen vsak peti prebivalec Slovenije!

Slovenija

Število prebivalcev EU, izpostavljenih tveganju revščine ali socialne izključenosti, se je lani povečalo na 119,6 milijona ljudi ali 24,2 odstotka prebivalstva. V Sloveniji je delež prebivalstva, izpostavljenega temu tveganju, lani znašal 19,3 odstotka, leto prej pa 18,3 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat.

Tako v Sloveniji kot v EU se je tveganje revščine ali socialne izključenosti lani glede na prejšnja leta povečalo. V EU je bilo leta 2010 temu tveganju izpostavljenih 23,4 odstotka državljanov, leta 2008, ob izbruhu svetovne gospodarske krize, pa 23,5 odstotka, so danes sporočili v Bruslju.

V letu 2011 so najvišje stopnje tveganja revščine ali socialne izključenosti zabeležili v Bolgariji, kjer je bilo to tveganje 49-odstotno, Romuniji in Latviji s po 40 odstotki ter Litvi, kjer je bilo temu izpostavljenih 33 odstotkov državljanov.

Še vedno nismo med državami z višjo stopnjo

Po drugi strani je bilo tveganje revščine in socialne izključenosti lani najnižje na Češkem, kjer mu je bilo izpostavljenih 15 odstotkov ljudi, na Nizozemskem in Švedskem s po 16 odstotki ter Luksemburgu in Avstriji s po 17 odstotki.

O izpostavljenosti tveganju revščine ali socialne izključenosti govorimo, ko ljudje živijo v razmerah, za katere velja najmanj eden od naslednjih treh pogojev: živijo pod pragom tveganja revščine glede na razpoložljiv dohodek po socialnih transferjih, v hudem materialnem pomanjkanju ali v gospodinjstvih z zelo nizko intenzivnostjo dela.

Kot še kažejo danes objavljeni podatki, je lani pod pragom revščine v EU živelo 16,9 odstotka ljudi, v Sloveniji pa 13,6 odstotka. Nižji od evropskega povprečja je bil leta 2011 v Sloveniji tudi delež tistih, ki so živeli v hudem materialnem pomanjkanju; v uniji je tako ta delež znašal 8,8 odstotka, v Sloveniji pa 6,1 odstotka. V gospodinjstvih z nizko intenzivnostjo dela - torej tistih, v katerih je delalo premalo odraslih iz gospodinjstva ali v katerih odrasli niso delali dovolj za preživetje - pa je v EU lani povprečno živelo deset odstotkov, v Sloveniji pa 7,6 odstotka ljudi.

Več iz rubrike Družba:

Več iz rubrike Družba:

Izžrebana sedmica v vrednosti 250.000 evrov

Na Obali med prosilci denarne socialne pomoči vse več družin

Incident v Šempetru pri Novi Gorici

Deli novico: