RECEPT: Žižole

Diši po Istri

Žižole so plodovi istoimenskega sredozemskega grma, ki pri nas uspeva na Primorskem. Užitne so v oktobru, ko popolnoma dozorijo in so rjave barve. Takrat se jim kožica naguba, meso pa postane medeno (se zmehča) in so prijetnega sladko kislega okusa. Uživamo jih surove, v Istri pa so najbolj poznane "žižole v žganju" oziroma tropinovcu.

ŽIŽOLE V TROPINOVCU

V litrsko steklenico s širšo odprtino damo pr. dve pesti opranih čvrstih zrelih žižol, prelijemo s tropinovcem, zapremo in pustimo (najbolje na soncu) dokler tropinovec ne dobi rjavkasto barvo. Po želji lahko dodamo tudi nekaj žlic sladkorja. Ponudimo šilce tropinovca in nekaj žižol skupaj.

"ŽIŽOLINI"

Ekskluzivno za Regional Obala pa objavljam tudi recept za sladico oz. piškote iz žižol, ki jih je na letošnji Sladki Istri predstavil Simon Pribac iz restavracije Idila iz Podpadne z imenom "žižolini".

Sestavine:

- 150 gr fine rumene moke,

- 150 gr bele moke 500,

- 2 žlički pecilnega praška,

- 2 jajci, ščep soli,

- 80 gr masla sobne temperature,

- 120 gr sladkorja, vanilin sladkor, malo žganja od žižol,

- pr. eno pest na drobno narezanih žižol iz žganja ter sladkor za posipanje.

Priprava:

Naštete sestavine dobro zgnetemo oblikujemo štručko in pustimo počivati za eno uro (najbolje da damo v hladilnik). Nato narežemo pol cm debele krogce ali oblikujemo po želji in na 180˚C pečemo za približno pol ure. Ko so pečeni posipamo z mletim sladkorjem in ponudimo.

Deli novico: