Razbijmo pasje mite!

Ljudje, ki pridejo v moj salon, me velikokrat povprašajo o tem, ali kateri od znanih pasjih mitov dejansko drži. Zato sem se odločila, da v prvem prispevku za portal, ki ga prebirate, porinem glavo v strokovne knjige in razkrinkam večne pasje mite. Držijo ali ne? Preverite!

Eno pasje leto je enako sedmim človeškim

Povprečna življenjska doba psa je deset let. Če vzamemo psa, ki ima eno leto, vidimo, da je že skoraj odrasel. Telesno, duševno in spolno. To bi težko primerjali z otrokom, ki jih ima sedem. Po trditvah Ameriške veterinarske organizacije gre tako: od rojstva do pubertete  prvih osem mesecev pasjega življenja ustreza trinajstim letom človeškega. Ob prvem rojstnem dnevu pes doseže šestnajst človeških let. Po drugem pasjem letu, po človeškem štetju enaindvajset, vsako leto pasjega življenja šteje za pet let človeškega. Seveda so to le neki približki ocene, saj se psi starajo zelo različno.
Če želimo podaljšati življenje svojemu ljubljenčku, se bomo morali ravnati po načelu, ki velja ravno tako za nas. To sta pravilna, uravnotežena prehrana in veliko gibanja. Če ga bomo preveč zredili, se zavedajmo, da mu bomo skrajšali in otežili zadnja leta življenja. Zato ga ohranjajte vitkega in mu dajte priložnost za gibanje.

Našo najnovejšo rubriko o vzgoji psov ureja strokovnjakinja Maja Bertok iz koprskega pasjega salona PesSalon, ki je dosegljiva na telefonski številki 070 727 374.

Pes, ki laja, ne grize

Pes s svojim laježem, renčanjem in tišino sporoča mnogo stvari: od opozarjanja nase in lastnikov na nevarnost do napadalnosti, do strahu, ... Njegov način komunikacije in govorica nista le ustna, sta tudi fizična. Kar pomeni, da moramo opazovati tudi njegov telesni jezik.

Kadar psa ne poznate, je najbolje, da ga pustite pri miru. Vsekakor ne silite k njemu, kajti kmalu boste razočarani ugotovili, da se je v vas zagnal in ne boste mogli razumeti, zakaj. Pes namreč potrebuje čas, da vas spozna, vas ovoha. V tem primeru se vam bo sam približal. Če se vas izogiba, ne silite vanj! Preden pristopite k psu, najprej povprašajte njegovega lastnika, če to smete storiti. Če vas zavrne, si tega ne jemljite k srcu. Sam najbolje pozna njegov značaj. Pes je še vedno žival in ravna nagonsko.

Oglejte si sliko, na kateri je nazorno prikazano pasje telo in kaj s tem sporoča.

Psi jedo travo, kadar želijo očistiti želodček

Mnogo je teorij na temo, zakaj pes je travo. Nekateri psi jo jedo, ker jim je enostavno všeč njen okus, druga teorija pojasnjuje, da si pes s travo poskuša nadomestiti neuravnoteženo prehrano s preveč mesa. Tretja teorija spet pravi, da si želijo na tak način očistiti želodček in zbruhati njegovo vsebino in se s tem olajšati.
Zagovorniki sveže pripravljenih obrokov priporočajo lastnikom, da hrani primešajo svežo surovo zelenjavo, denimo korenje, peteršilj, bučke in mu vsake toliko ponudijo tudi košček svežega sadja. Nikakor pa mu ne dajemo hrane, ki je obogatena z začimbami, saj mu s tem samo škodimo.

Sorodne vsebine:

Na Gažonu ponovno zastrupljajo pse?

Kljub krizi rekordna dobrodelna akcija

O Boniju, sočutju in živalski policiji

Deli novico:

Hvala ...  |  08 .12. 2012 ob  14: 21
... za poučne vsebine! :)