Prihodnji konec tedna bo Planica tradicionalno gostila veliki finale svetovnega pokala v smučarskih skokih. V dolini pod Poncami je že danes vse nared za izvedbo poletov, organizacijski komite pa se je zavezal, da bodo planiške prireditve poslej trajnostni športni dogodki, ki bodo pustili pozitivno zapuščino naravnemu in družbenemu okolju.
Generalni sekretar OK Planica Primož Finžgar je pojasnil, da je že danes vse nared za izvedbo tekmovanja, novozapadli sneg pa je po njegovem povsem odveč in bo le zvišal stroške prireditve, saj so organizatorji že očistili in ustrezno pripravili vse tekmovalne in druge površine. "Morda bi bilo bolje, če bi bil finale svetovnega pokala na sporedu že ta konec tedna, a večjih težav nam sneg ne bo povzročil, tako da bomo prireditev tudi letos izpeljali brez težav," je dejal Finžgar in poudaril, da so se prireditelji letos zavezali, da bodo tekmovanja v Planici vsako leto v večji meri temeljila na načelih trajnostnega razvoja in tako prispevala k dinamičnemu ravnovesju med človekom in naravo ter omogočala socialno pravičnost in medgeneracijsko solidarnost. Pri uresničevanju te vizije jim v vlogi svetovalca pomaga ekipa Čiste zmage, ki jo v okviru Umanotere vodi Gaja Brecelj.
Finžgar je poudaril, da so v OK dobro premislili, preden so pristopili k zavezi, saj si želijo ravnati po načelih trajnostnosti dolgoročno, zato morajo za uspešnost takšnega projekta vsi živeti z njim in ga vzeti za svojega. "Planiški delavci poskušamo že vrsto let neorganizirano trajnostno delovati, zdaj pa smo se odločili, da bomo skupaj z Umanotero k projektu pristopili organizirano. S tem želimo predvsem na področju varovanja okolja spremeniti naše ravnanje in vplivati tudi na gledalce, da se bodo temu primerno obnašali v Planici," je uvodoma povedal Finžgar.
"Letos smo se odločili nekako za tri zgodbe. Ena je pobuda 'z vlakom v Planico', kar pomeni, da bomo spodbujali gledalce, naj se z vlakom pripeljejo do Jesenic od tam pa jih bomo z avtobusi prepeljali v Planico in nazaj. S tem si želimo poleg zmanjšanja vplivov na okolje tudi vzgajati gledalce za bodoče dogodke v dolini pod Poncami, saj bo tam ob končanju nordijskega centra drugačna infrastruktura in še manj parkirnih mest," je pojasnil Finžgar in dodal, da je pomembna tudi medgeneracijska odgovornost in solidarnost, zato nadaljujejo projekt Planica in otroci, prek katerega vzgajajo in o varovanju okolja učijo mlajše generacije.
"Vsakoletni izziv v Planici pa je tudi upravljanje z odpadki. Že do zdaj smo uvajali kavcije na embalažo in na ta način skušali zmanjšati odpadke po dolini, letos pa bomo prvič spodbujali tudi ločevanje odpadkov na samem prizorišču, pri čemer nam bodo pomagali prostovoljci. Želimo zmanjšati količino odpadkov, gledalce pa bomo z brezplačnimi vrečkami spodbujali tudi k temu, da smeti, ki so jih prinesli v Planico, tudi odnesejo," je o prizadevanjih za čim manj odpadkov v dolini pod Poncami, ki jo po tekmovanju ponavadi čistijo še mesec dni, dejal Finžgar: "Delno vse to trenutno povečuje finančni vložek, a prepričan sem, da se nam bo dolgoročno ta vložek povrnil."
"Planica je največja slovenska športna prireditev in njihova zaveza k trajnostnemu razvoju je močno sporočilo in izziv za druge organizatorje športnih prireditev v Sloveniji," pa je menil eden od ambasadorjev projekta Čista zmaga, nekdanji svetovni prvak v smučarskih skoki Franci Petek: "Ko sem dobil povabilo Umanotere, nisem imel nobenih pomislekov, saj mi je vsebina varovanja okolja tako in tako blizu. Planica nam Slovencem ogromno pomeni in je nekako naša identiteta. Tja gremo zato, da uživamo in smo ponosni na letalce. Lepo je, da poskusimo z okoljem ravnati tako, da ga ohranjamo tudi za prihodnje generacije."
Vodja projekta Čista zmaga Gaja Brecelj je pojasnila, da so se za Planico odločili v prvi vrsti zaradi geografske lege, saj se nahaja na robu Triglavskega narodnega parka in je močno vpeta v lokalno skupnost, pa tudi zato, ker gre za največji slovenski športni dogodek in vsako leto nagovarja več kot 60.000 ljudi: "V okviru projekta Čista zmaga svetujemo organizatorjem športnih dogodkov in jim pomagamo pri vključevanju trajnostnih načel v športne prireditve."
Sorodne vsebine: