Primorje v stečaj zaradi politike?

Po daljši agoniji je, kot kaže, prišel konec zadnjega velikega gradbinca v državi. Upravni odbor ajdovske družbe s predsednikom Štefanom Činčem na čelu  je podal predlog za stečaj. Na zavodu bo tako končalo prek 700 ljudi, kar pomeni novo socialno bombo. Vodja stavkovnega odbora Damjan Volf opozarja na neučinkovitost pravne države in politike, ki je tako pripravila prostor za avstrijskega gradbinca Strabag. 

Vodja stavkovnega odbora Primorja Damjan Volf nam je povedal, da so zadovoljni, da je novi upravni odbor s Štefanom Činčem na čelu podal v petek predlog za stečaj na okrožnem sodiču v Novi Gorici. »Zgodilo se je sedaj, čeprav so delavci to že predlagali, kar povrže dvom v ravnanje prejšnjega odbora,« je bil kritičen Volf.

"Gradbeni delavci Primorja so si naredili žulje po letih dela na soncu po 12 ur na dan. Odrekali so se tudi družini, sedaj pa pride do tega, da mu država odreče pomoč, tak delavec se počuti zelo razočaran.  Po drugi strani pa imamo delavce v bančništvu, ki niso za nič odgovorni in jim je država venomer pripravljena priskočiti na pomoč," je bil oster do bančnega sektorja in politike Damjan Volf.

Okrožno sodišče bo sedaj prioritetno obravnavalo stečajni predlog upravnega odbora. V interesu vseh vmešanih strani je, da pride do stečaja čimprej. Delavci bodo tako tudi dobili nadomestilo za brezposelnost. Sodišče bo tako še ta teden imenovalo stečajnega upravitelja za Pirmorje d.d. in hčerinska podjetja Primorje avtoservis in Primorje inštalacije. S tem naj bi se plenjenje rubežnikov ustavilo, določili pa bodo tudi 15-dnevni odpovedni rok delavcem. S tem naj bi bila končana ta tragična zgodba, kjer je po mnenju Volfa povsem odpovedala pravna država in tudi slovenska politika.

Na pogorišču Primorja naj bi slovenska politika delala prostor za avstrijski Strabag. Avstrijci so  strah in trepet slovenskega gradbeništva predvsem z nižjimi cenami.

»Šola Pimorja je bila odvisna od političnega interesa, podjetje bi lahko ohranili tudi v manjšem obsegu, če bi želeli. Tako bi lahko slovenska podjetja delala, v prihodnosti pa bi se ponudile nove poslovne priložnosti, saj je trg odprt predvsem na Hrvaškem, z vstopom države v Evropsko unijo in Južni Balkan. Po stečaju Primorja pa se ta obeta tudi Kraškemu zidarju. Očitno je nekomu v interesu, da se iztrebi slovensko gradbeništvo in omogoči vstop tujim gradbincem. Sprašujem se, ali politika deluje v interesu državljank in državljanov?« je še dodal Volf.

V celoti je v podjetju Primorje d.d. zaposlenih 710 ljudi, v ostalih dveh podjetjih pa še 20 ljudi. Socialna bomba bo povečala brezposelnost prek 30 % samo na Ajdovskem.

Deli novico:

miki |  19 .06. 2012 ob  14: 56
ja zdaj so pa vsi drugi krivi ,kje je bila politika ko so se vreče denarja odnašale ..