Rokometni Koper ne bo nikoli več oziroma vsaj zelo dolgo takšen, kot je bil. Ekipa, ki je v dobrih 15 letih spisala pravo rokometno pravljico, pa se bori, da ne bi šlo vse skupaj v pozabo. Danes so tako spregovorili igralci. Tisti, ki se počutijo tudi nekako izigrane, pa si vendar ne želijo, da bi klub propadel.
V zadnjih desetih letih je šlo skozi RK Cimos Koper kar 1200 otrok. Imeli so 60 reprezentantov (v mladinskih vrstah), trenutno jih imajo devet. Krog ljudi, ki je v Kopru povezanih z rokometom (od otrok, do njihovih staršev itd ...) šteje okrog 1000 ljudi. Klub v zadnjih letih velja za najuspešnejši športni kolektiv na Primorskem, sodi pa tudi v sam državni vrh. Osvojeno državno prvenstvo, slovenski pokal, pa osvojen evropski pokal Challenge in kot češnjica na torti še osmina finala Lige prvakov. Vse to je del omenjene pravljice, ki se zaključuje. Razlog je vsem znan. Generalni sponzor Cimos je v škripcih, zato je marca enostransko prekinil pogodbo, ki bi sicer veljala do konca letošnjega koledarskega leta.
Rokometaši tako večinoma že od decembra niso prejeli plačila, dolg kluba, ki je ostal brez glavnega sponzorja, pa je narasel na vrtoglavih 500 tisoč evrov. Sedaj sta možna scenarija samo dva. Prvi je ta, da igralci po sodni poti poskušajo iztržiti denar, vendar se zavedajo, da ga klub nima in to pomeni samo stečaj in s tem zaprtje kluba, ki bi moral novo zgodbo začeti v tretji ligi, v kolikor bi se uspel organizirati. Drugi scenarij pa predvideva, da se igralci nekako pogodijo s klubom, da jim bo ta obveznosti (oziroma vsaj del njih) za nazaj plačal v več letih. To bi preprečilo stečaj, kar pomeni, da bi klub zaigral v prvi ligi, le ekipa bi se precej spremenila. Vsa zveneča imena bi seveda odšla iz Kopra, ostali bi morda le domačini s kapetanom Urošem Rapotcem na čelu, stavili pa bi predvsem na mlade igralce in iz posoje potegnili nekatere perspektivne igralce.
To je nekako želja tako vodstva kot tudi igralcev, ki za seboj ne želijo pustiti pogorišča, ampak klub, ki deluje in igra v prvi ligi. Zato je vodstvo kluba pooblastilo pogajalsko skupino, ki bo z igralci poskušala najti rešitev. "Vse, kar pričakujemo, je korektnost. Če bomo uspeli najti nek skupni jezik, lahko v Kopru ohranimo rokomet, če pa korektnosti ne bo, se klubu lahko zgodi najslabše," je povedal trener Fredi Radojkovič.
Tako je jasno, da so sedaj škarje in platno (čeprav je tega zelo malo) v rokah igralcev in samo njihova dobra volja lahko prepreči totalen pogrom koprskega rokometa. Fantje, za katere Radojkovič pravi, da niso le odlični športniki, ampak tudi veliki ljudje, so že nakazali svojo naklonjenost k manj boleči rešitvi, vendar za to zahtevajo razumevanje tudi na drugi strani.
"Jaz sem optimist. Dokler klub bo, bom jaz upal in verjel, da se da rešiti nastalo situacijo. Sem primer nekoga, ki je rasel s klubom in se povzpel do članske ekipe. To je želja vsakega nadobudnega rokometaša in prav je, da se mladim to omogoči. Zato tudi želim apelirati na vse, ki lahko kakor koli pripomorejo, da se aktivirajo in povežejo s klubom. Vemo, da je gospodarska slika slaba, vendar še obstajajo neka podjetja, ki dobro poslujejo. Ta bi nam lahko priskočila na pomoč in naš apel leti predvsem nanje," je povedal dolgoletni kapetan Kopra Uroš Rapotec. Zgodba pa se je zelo dotaknila tudi Matjaža Brumna, ki je v Kopru preživel dolgih šest let. "Takih zgodb je bilo in je v Sloveniji preveč, sam sem eno preživel in nikakor ni prijetno. Ne želimo si, da bi Koper ostal brez rokometa, želimo pa si korektnosti."
Za konec je Fredi Radojkovič dodal še prispodobo slovenskega športa. "Športniki pri nas niso cenjeni, zato tudi delajo kot samostojni podjetniki. Takšne situacije ne poznam drugje v Evropi in čas bi bil, da se tudi te zadeve uredi."
Glede prihodnosti RK Cimosa Kopra smo povprašali tudi Gašparja Gašparja Mišiča, sekretarja v kabinetu premierke, ki skrbi za podjetja v težavah. Eden od glavnih pogajalcev za državno pomoč Cimosu je za Regional povedal: "Cimos bo dobil državno poroštvo za 35-milijonsko posojilo, ki bo za podjetje, ki je robu preživetja, nek kisik, da lažje zadiha, da bo bolj likvidno. Žal je tako, da so se prenesle težave družbe tudi na klub. Ne izključujem možnosti, da bi lahko Cimos, ko bo bolj likviden, znova postal sponzor koprskega rokometa. To bo sicer odločitev uprave, a dejstvo je, da je šport potrebno podpirati, saj gre za pomemben družbeni faktor. Taki klubi so ponos Slovenije v svetu, odlična promocija in dobra preventiva za mlade, da se takoj usmerijo v šport. Zato menim, da bomo morali na državni ravni poiskati rešitev za take slovite in močne klube, ki se znajdejo v težavah, ko ostanejo brez glavnega sponzorja."
Več iz rubrike Šport: