Ostati gospodar svoje usode ni samo vprašanje časti, temveč najprej eksistencialno vprašanje, je ob dnevu osvoboditve Vrhnike dejal predsednik Borut Pahor. Opozoril je na usodnost politične razklanosti in stranke pozval k poenotenju glede fiskalnega pravila in referendumske ureditve, saj si "prerekanja in obtoževanja ne moremo več privoščiti".
Predsednik republike Borut Pahor se je včeraj udeležil proslave ob dnevu osvoboditve Vrhnike izpod nacističnega okupatorja. V slavnostnem nagovoru je spomnil na zgodovinske dogodke v tem kraju ob koncu druge svetovne vojne.
Kot je dejal, je slovenski narod za zmago nad okupatorjem plačal visok krvni in materialni davek, pa vendar zmogel. "Uprl se je načrtom izničenja, uprl se je poskusom razčlovečenja človeške družbe, zatiranju posameznika, narodnosti, celih narodov in držav. Pokončno je sprejel boj za narodovo preživetje, z vero vase, v moč boja za svobodo, za kruh in za pravico," je povedal Pahor.
Razdeljenost slovenske politike je predsednik preslikal tudi v današnje politične okoliščine. Opomnil je zlasti na "usodnost politične razklanosti v odločilnih trenutkih narodovega življenja" in izrazil zaskrbljenost zaradi neuspešnega poskusa parlamentarnih strank, da poenotijo svoja stališča glede vnosa fiskalnega pravila v ustavo in jo spremenijo v tistem delu, ki zadeva področje referenduma.
"Kot ena lastovka še ne prinese pomladi, tudi en neuspeh še ne pomeni poraza," je povedal Pahor. Vendar pa je poudaril, da "je to, kar se dogaja, slabo" in da se je treba glede teh dveh vprašanj poenotiti čim prej.
Potrebujemo spremembo ustave
Predsednik iz svojih izkušenj sklepa, da vsesplošno prerekanje o krivdi za neuspehe politično ozračje zastruplja. Vendar pa si zdaj prerekanja in obtoževanja po njegovih besedah "ne moremo več privoščiti". Slovenija se mora izkazati s sicer dostikrat nepopularnimi in nehvaležnimi odločitvami, med katerimi je Pahor izpostavil prav omenjeni spremembi ustave.
Slovenska politika in država se v očeh slovenske kot mednarodne javnosti po oceni predsednika "gibljeta na meji zaupanja oziroma nezaupanja, na meji uspeha in neuspeha". Parlamentarne stranke je zato pozval k iskanju skupnih rešitev.
Ostati "gospodar svoje usode"
Ostati "gospodar svoje usode" po besedah predsednika namreč ni samo vprašanje časti, temveč najprej elementarno eksistencialno vprašanje, še posebej za mlado in majhno nacijo, ki je šele pred kratkim postala suverena država. "Moramo se boriti, da taka tudi ostane," je dejal predsednik.
Pahor sicer ocenjuje, da se Slovenija iz krize lahko reši sama, čeprav "se vse bolj in bolj upravičeno zdi, da bomo na koncu uspeli skozi šivankino uho". A dokler ta možnost obstaja, je naša moralna in politična dolžnost, da poskušamo uspeti, je sklenil Pahor.
Več iz rubrike Politika:
Sindikati javnega sektorja in vlada na pogajanjih vsak dan
Pahor pa naj ne govori o boju za svobodo, ker istočasno poziva k sprejetju škodljivih predpisov, ki bodo ljudstvo pahnili v še večjo revščino in suženjstvo!!!!!