Novi predsednik države Borut Pahor simbolno pooseblja politično novo Slovenijo. Pahor nikoli ni skrival, da je težko prebolel predčasni odhod s premierskega položaja in da bo zato poskušal obračati politično krmilo v smer, ki je po njegovem mnenju prava, piše Tanja Starič v Delu.
Predsednik, zombiji in izgubljeno ljudstvo
Nobenega dvoma ni, da sta tu z Janezom Janšo enotna, na istem bruseljskem vozilu, in da bosta z novimi pospeški peljala Slovenijo v reformno in varčevalno prihodnost.
Vladajoča politika je zato ob vstopu v morda najtežje leto doslej močna kot še nikoli. Koalicija je, kot je pokazalo glasovanje o interpelaciji, trdna. Na svoji strani ima celo ustavno sodišče, ki je zaustavilo val referendumov in s tem sindikatom in opoziciji izbilo iz rok eno ključnih orožij. Predsedniki vlade, države in parlamenta so politični zavezniki in so konceptualno na isti liniji. Pahorjev načrt za politiko "skupaj" bo torej, če afere odnesejo še Zorana Jankovića, tako rekoč že izpolnjen.
Hkrati pa ima politična elita najhujšega nasprotnika doslej. Še nikoli ni bila razdalja med političnim vrhom in čedalje bolj artikuliranimi protestniki - za vladajočo SDS "zombiji" - tako velika. Še nikoli doslej sveže inavguriranemu predsedniku države, sicer ljubljencu množic, ulica v znak protesta ni obrnila hrbta.
Borut Pahor, prekaljeni politik slovenske tranzicije, je zasedel položaj, ki si ga je vedno želel. Zdaj mora, skupaj s političnimi sopotniki, preveriti le še to, ali niso medtem vsi skupaj izgubili ljudstva, piše komentatorka.
Sorodne vsebine:
Borut Pahor prisegel kot četrti predsednik republike
Janković se ne bo udeležil proslave ob dnevu samostojnosti in enotnosti
Hrvaški diplomat za Jutarnji list: Če pade Janša, Hrvaška morda julija ne bo mogla v EU