POTOVANJE OD POSTOJNE DO KOPRA: Popovič o "kremenčkovih in gejši"

Koper

Včeraj je bil za marsikoga normalen delovni dan. Deževen, mrzel decembrski petek pred vikendom. Tudi za koprskega župana je bil 'normalen' delovni dan. Če je normalno to, da ga je preživel na sodiščih. Tokrat celo dveh. Zjutraj na sodišču v Postojni, dopoldne pa v Kopru. 

Spor med Mestno občino Koper in podjetjem Kompas MTS sega v leto 2008, ko se je družba Kompas MTS odločila prodati več nepremičnin na območju Lazareta, med njimi tudi gostinsko turistični objekt Kompas. Podjetje je pozvalo občino, ali bo uveljavljala predkupno pravico. Občina je sprejela ponudbo za nepremičnine v vrednosti 2,09 milijona evrov, kmalu zatem pa so iz Kompasa MTS poslali ponudbo z višjo odkupno ceno, ki so jo dvignili za več kot 900.000 evrov. Razlog za to naj bi bil drug “potencialni kupec”. Občina te cene ni sprejela in je čez čas zaradi neodzivnosti Kompasa MTS vložila tožbo. Problem spora je ležal tudi v dejstvu, da so v Kompasu MTS želeli takojšnje plačilo kupnine, občina pa je denar želela zagotoviti v proračunu za leto 2009.

Kje nastane problem?

Občina in Kompas sta nato drug proti drugemu vložila tožbe. Na občini trdijo, da jim Kompas ni nikoli nameraval prodati kompleksa, na Kompasu pa so menili, da ga občina ni nikoli nameravala kupiti. V tem času so vandalii kompleks uničili, zaradi česar je prišlo do očitne izgube vrednosti. Sodišča so konec leta 2011 razsodila, da mora občina celotno kupnino s stroški plačati skupaj z zamudnimi obrestmi.

V vsakem primeru kazenska ovadba?

Tu je nastal zanimiv paradoks za župana, saj če bi pristal na povečane izhodiščne cene iz 2 na 2,9 milijona evrov, brez da bi mignil s prstom, bi najverjetneje bil ovaden za nevestno delo, ker ni nič naredil, da ne bi prišlo do oškodovanja občine. Na predlog strokovnih služb občine je odreagiral v dobri veri, ker je želel zaščititi premoženje občine. A to ga ni obvarovalo pred kazensko ovadbo. Po odločitvi sodišča, ki je januarja leta 2012 zarubilo občini denar, so iz koprskega tožilstva spisali kazensko ovadbo proti Popoviču in takratni vodji urada za nepremičnine Maji Šviligoj Cernaz, ker naj bi zagrešila kaznivo dejanje nevestnega dela v službi.

Sodba je nelogična, nenormalna, nobenih kaznivih dejanj ni bilo, le borili smo se za svoje pravice. Sodišče je odločilo, da v sporu s Kompasom MTS nismo imeli prav in nam naložilo plačilo obresti. Ampak jaz ne morem vedeti v naprej, kako se bo sodišče odločilo” je takoj po razglasitvi sodbe sodnika Smrtnika, ki ga je obsodil na šest mesecev pogojne kazni s preizkusno dobo enega leta. Majo Šviligoj Cernaz pa je oprostil. Popovičev odvetnik Franci Matoz se bo pritožil na obsodbo, tožilka pa na oprostilno sodbo Cernazovi.

Od Postojne do Kopra

Na koprskem sodišču pa se je isti dan nadaljeval proces Serming, kjer je Popovič nadaljeval svoj zagovor, ki pa ga zaradi novih ugotovljenih okoliščin ni bilo. Popovič je ustno na zapisnik podal zahtevo za izločitev sodnice Meri Mikac, napovedal pa je tudi ustavno pritožbo zaradi ravnanja predsednice koprskega sodišča Darje Srebotič. Z zahtevo za takojšnje odločanje je v dolgem in argumentiranem zahtevku navedel cel kup argumentov, podkrepljenih s številnimi citati domačih in tujih sodnih primerov, kot jih pozna sodna praksa Evropskega sodišča za človekove pravice.

Popovič je med drugim izpostavil, da predsednica Okrožnega sodišča Darja Srebotič obtoženim ni dovolila vpogleda v zapisnik SU (službeno-uradno), kjer bi lahko preverili način določitve sodnikov porotnikov, med katerimi, kot so pred dnevi razkrili, sedi vidni član piranskega odbora Socialnih demokratov, ki je med drugim tudi aktivno sodeloval v kampanji pri županskih volitvah v občini Piran.

Sodni red določa, da se sodniki porotniki izberejo po abecednem redu, obramba pa mora imeti pravico preveriti, ali jim sodi sodnik, ki je bil izbran glede na to določilo ali sodnik, ki je bil izbran kako drugače, mimo teh pravil.

Sodničino prijateljevanje s tožilko

Predlog izločitve sodnice Meri Mikac je Popovič utemelji tudi z dejstvom, da je sama sodnica Meri Mikac junija leta 2001 v drugem sodnem postopku sama priznala, da sta s tožilko Janjo Hvala prijateljici. “Sva dolgoletni prijateljici in si kot taki zaupava tudi dogodke, katerim dajeva določen pomen v svojih zasebnih življenjih”, s temi besedami je sodnica Meri Mikac zahtevala svojo izločitev, kjer je kot tožilka nastopala Janja Hvala.

Pristranskost tožilke Janje Hvala je opredelil v smislu, da je več kot očitno osebno obremenjena z njim, saj je med drugim tudi sprožila kazenski postopek zaradi posega v čast in dobro ime in ga naposled izgubila. Zakon o kazenskem postopku predvideva izločitev tožilcev, a ne takrat ko gre za okoliščine, ki nedvomno vzbujajo dvom v njihovo nepristranskost. "Nedopustitev možnosti izključitve tožilca je ustavno sporna," je zaključil Popovič in sodišče pozval k prekinitvi postopka in zahtevi za oceno ustavnosti kazenskega zakonika v tem delu.

Foto: Posnetek zaslona ekoper.si 

Od kremenčkovih do gejše

Sodnico Meri Mikac so na občinskem portalu eKoper v včerajšnjem članku primerjali z gejšo, ker ji naj ne bi bila povšeči fotomontaža nje kot stevardese letalske družbe Emirates, miške Speedy Gonzalesa in niti francoskega kralja Ludvika, ki so jih že prej na omenjenem portalu objavili. 

Kot so pod fotomontažo na Ekoper zapisali: "Je francoski kralj Ludvik XIV, bil eden največjih francoskih kraljev in je sprejel kazenski postopkovni Ordonnance criminelle in celo uvedel merkantilizem, ji bo morda bolj všeč vloga gejše. V mislih nimamo značilnosti gejše kot so lepota, milina, umetniški talent, uglajenost in popolno vedenje, ampak dejstvo, da so fokusirane v svoj cilj. In tako kot so mnoge očarale kralje in prince, najuglednejše gospodarstvenike in mogotce, Meri počne vse, da bi koprskega župana spet obsodila, kdo našo domačo gejšo usmerja, pa bomo še izvedeli," navajajo na portalu eKoper.

Foto: Posnetek zaslona ekoper.si 

Postojnsko sodišče je Popovič v drugem članku na eKoper označil za zastarelo, sodnika Tomaža Smrtnika pa za človeka, ki ne pozna oprostilne sodbe, njega in tožilko Nedico Merlo, sicer ženo direktorja postojnske porodnišnice in nekoč tudi poslanca LDS Aleksandra Merla, za kremenčkove. 

"Postojnsko sodišče je sto let za kačami, digitalizacija jim je španska vas, na naroku sploh ne poznajo snemanja. Tako  sodnik Tomaž Smrtnik zaslišuje in nato po spominu narekuje strojepiski, kar misli, da je slišal, da je priča povedala oziroma kar bi po njegovo morala priča povedati. Občutek na postojnskem sodišču je, kot da si v filmu “Back to the future” (Vrnitev v prihodnost). To je cel smeh," ocenjuje župan Boris Popovič. In nadaljuje: "Predsednik okrožnega sodišča ima več funkcij, je one man band, saj je predsednik sodišča, pomočnik predsednika, okrožni sodnik, vodja kazenskega oddelka in vseh ostalih oddelkov na sodišču, kajti v resnici je tudi edini sodnik sodišča v Postojni. In ker je temu tako, je Smrtnik istočasno tudi oseba za posredovanje informacij javnega značaja in glavni predstavnik za odnose z javnostmi. Skratka, Erdogan bi Smrtniku lahko bil le vajenec. 

Vsi odvetniki in pravni strokovnjaki so me opozarjali, da je to človek oziroma sodnik, ki enostavno ne pozna oprostilne sodbe in ga argumentacije in dokazi sploh ne zanimajo, saj je vedno že vnaprej odločen, da bo sodil po sistemu 'Kadija tuži, kadija sudi', popolnoma brez upoštevanja prava, kaj šele, da bi sodil pravično in iskal materialno resnico, kar je osnova pravne države, saj na tem vaškem sodišču ga itak nihče ne kontrolira. Sodnik Smrtnik je prepričan, da je vrhunski strokovnjak na prav vseh področjih. Pri sojenju izvedenskih mnenj raznih strokovnjakov sploh ne potrebuje in ne uporablja, saj fant res misli, da on vse ve. Kruta resnica je pa žal takšna, da je znanje tega ubogega sodnika tudi na področju, ki bi ga sicer moral obvladati oziroma kjer bi moral biti strokovnjak, in sicer na pravnem področju, resnično pomilovanja vredno.

Drugače si nikakor ne moremo razlagati, da je vaški sodnik vehementno ignoriral pričanje vrhunske strokovnjakinje, doktorice znanosti s področja financ dr. Vilme Milunovič. Dr. Vilma Milunovič je med drugim predsednica komisije Skupnosti občin Slovenije za proračun in javne finance, torej eminentna vrhunska finančna strokovnjakinja, ki kljub temu, da je zelo argumentirano in zelo natančno z zakoni in s predpisi podprto dokazala, da je bil ves postopek  popolnoma zakonit, vseveda iz Postojne ni prepričala. To je  nekako tako, kot da bi taisti sodnik učil Dragiča in Dončiča igrati košarko, Anžeta Kopitarja hokej, Ilko Štuhec smučanja, Petra Prevca skokov na smučeh, Filipa Flisarja smučarskega krosa ... Ta sodnik je res primer brce v temo slovenskega sodstva.

Foto: Posnetek zaslona ekoper.si 

Do sedaj sem menil, da je samo sodišče v Kopru  prispodoba na znani jugoslovanski film ‘Ko to tamo peva’, a zdaj, ko sem v živo videl, kako deluje sodišče v Postojni navznoter, sem ugotovil, da je v Sloveniji na sodnem področju situacija še mnogo hujša in zaskrbljujoča, kot sem si do sedaj predstavljal. In žal je podobnih sodišč, kot je postojnsko, v Sloveniji še kar nekaj. Prav črna komedija Maratonci tečejo zadnji krog, ki prikazuje irealne odnose v realnosti življenja ter aludira na ironičnost delovanja postojnskega sodišča," je v izjavi zapisani na portalu eKoper komentiral Popovič.

Deli novico:

halo SJ |  13 .12. 2017 ob  12: 03
Prosim za pojasnila. Lepo bi bilo da se oglasiš in mi vsaj poveš kaj je z mojimi vprašanji narobe? Ku ku..
@ batman | danes ob 03:26  |  12 .12. 2017 ob  08: 00
no ko pa govoriš o strokovnosti v Luki Koper o osebah ki so tam bile in so morale Luko zapostit sedaj si pa na vse pretege želijo nazaj v Luko potem si mi povedal vse. O strokovnosti za vodenje Luke nekoga, ki je prišel iz DZ v Luko brez kakršnih koli referenc, razen tiste, da ima prijatelja ki se lahko pogovarja z pingvini na antarktiki in prvega nadzornika, ki se je obnašal kot, da je Luka njegova privat firmi pa res ne moremo govorit o strokovnossti, ta dva menita, da sta strokovno usposobljena za vse, a se ti ne zdi? Glede na tvoj komentar pa se potem lahko samo sprašujem s kakšno pravico župan MOK zahteva "odpoklic" matiča iz Luke. A je tako strokoven , da je kompetenten za takšne predloge? Daj malo se vprašaj o strokovnosti takihm, ki se počutijo poklicane in strokovne za vse kjer je denar.
@ AjDe | včeraj ob 22:52  |  12 .12. 2017 ob  07: 50
kdo pa si ti, Popović in vsi ostali, ki ga podpirate, da lahko sodite o tem, da edino tisto kar pove on in vi, da je zveličavno in pravično? Popović je na žalost že bil pravnomočno obsojen prav tako pa se je v kar nekaj primerih kjer bi bil obsojen potem raje pogodil oz. pristal na poravnavo in kje je sedaj morala, da je takšna oseba lahko župan, predsedniški kandidat, kandidat, za predsednika DS,.... dajte bit malo realni in ne na plan jemat samo tisto kar vam paše. V vsaki demokratični družbi oseba s takim "pedigrejem" nebi niti pomislila, da bi kandidirala za kakršno koli javno funkcijo, očitno pa je v SLO ravno tak"pedigre" potreben za kandidiranje na javne funkcije, saj Popović ni edini takšen kandidat s takšnim "pedigrejem"
delavec |  12 .12. 2017 ob  07: 49
kam gre naš davkoplačevalski denar-kdaj se bo sodnija navadila razločiti zrno od pleve,da nebi brezveze zapravljali.
batman  |  12 .12. 2017 ob  03: 26
@ Batman@ | danes ob 07:12 | včeraj ob 07:53

Zelo preprost odgovor na tvoje vprašanje o tem zakaj tisti, ki so delali na vodilnih mestih v Luki Koper d.d. niso šli 'reševat', recimo, Cimos.

Ker gre za strokovnost. Nekdo, ki je strokovnjak za pomorstvo ali pristanišča pač ni strokovnjak za vodenje neke proizvodne tovarne. Pomorstvo je zelo specifična stroka, ki predvideva znanje od mednarodnega trgovanja, preko neštetih pogodb v prevozu, znanja o specifičnosti razno raznih tovorov, mednarodno določenih postopkov in pravil o delovanju pri sprejemu in odpremi ladij in še veliko drugih specifičnih znanj.

Poudaril bi še, da v svetu ni fakultet za določene poklice znotraj pristanišč in se jih je mogoče izučiti samo s prakso. Zato mora nekdo, ki se je odločil za tak poklic, biti res motiviran in vrsto let delat na tem, da obvlada neko ozko usmerjeno znanje. Tak posameznik ne more kar tako po nekaj letih opravljati nek drug poklic.
Obstajajo pa ljudje pri nas (žal jih je zelo malo), ki so si z leti pridobili ogromno znanja, dokončali doktorate v tujini in so sedaj mednarodno priznani strokovnjaki. In prav te, pri nas nihče ne vpraša za nasvet!
beno |  11 .12. 2017 ob  23: 05
-3
Če mu 15 let ne zmorejo nič dokazat, pomeni za gre za potrato časa. Druge službe so takšne, da če bi z nečim zavlačeval "en teden" in naredil nič, bi te že ven vrgli zaradi nesposobnosti. Če si pa na položaju tožilstva, sodnika/sodnice si pa nedotakljiv, nezamenljiv in lahko počneš kar te je volja. Bravo, bravo. In da bi te ljudje vsaj izgledali energično, dobro, zdravo, am, samo če pogledaš go. tožilko Janjo Hvalo, hm, hm, hm. Zgleda, kot da je že zrela za v penzijo in za kakšno rehabilitacijo.
AjDe  |  11 .12. 2017 ob  22: 52
-2
ljudje, malo bolj smo lahko realni. Sam v dejanjih Popoviča ne vidim spornega, ampak ok, smo si drugačnega mnenja in je nekaj ljudi, ki tudi namenoma izkoristijo takšne primere in se obesijo samo na negativo, ki naj bi še bolj škodovala Popoviču. Osebne zamere itd., nesposobnost objektivnega razmišljanja, saj ko so vpletena kakršnakoli čustva, žal ne moremo biti objektivni. To je naša narava, jbg. Nooo in prav zelo dobro se ve, ne samo da se to misli in upa, ampak je zapisano, v Ustavi, v zakonih, da je treba krepiti zaupanje v verodostojnost sodstva. In te naaajbolj pomembne lastnosti oziroma značilnosti in dolžnosti sodstva so, da se odloča nepristransko, objektivno, pošteno. Nič takšnega, tako je zapisano, bilo je sprejeto, da ne pride do raztura. Tudi morilcem, posiljevalcem, pedofilom, mučiteljem živali .............. mora biti zagotovljeno sojenje s prej omenjenimi vrednotami in dolžnostmi. In ni važno, ali Popoviča podpiramo ali ne, vsekakor se pa ne sme podpirati take sorte sodstva, bolje rečeno takšnih predstavnikov sodišč kot so Mikac in Hvala, in tako dalje. Ne gre, je apriori zgrešeno.
Perc |  11 .12. 2017 ob  22: 36
-1
@ PopoClown | danes ob 11:29 provokacija naj bi pomenila neko izzivanje, spodbujanje k slabim dejanjem ampak mislim, da si tako nepomemben da težko kaj takega dosežeš hahah
Si bolj domišljaš da provociraš kot kaj drugega
Res pa uspešno kažeš znake pacientizma to pa res
Upam da si še ne domišljaš, da koga določenega provociraš ker potem si pa še iluzoren hahah
rade |  11 .12. 2017 ob  13: 21
-6
Meri Mikac - sodnica, Janja Hvala - tožilka in notarka Polka Boškovič naj gredo skupaj na kakšne počitnice in si dajo duška, da omilijo svoje travme in osebne obremenjenosti z županom (in še s kom, sigurno) in da jih sreča malo zdrave pameti.
Nobene poštenosti, pravičnosti in nepristranskosti na tem sodišču, kar eksplicitno povzroča ta omenjena "ženska triada". Odnosi med vsemi 4 osebami - imena beri zgoraj - preprečujejo objektivnost sojenja. In to je kršenje zakona. In kršenje človekovih pravic župana.
toliko o tem |  11 .12. 2017 ob  13: 20
-4
Sodnica Meri Mikac naj se izloči in naj se ne smeši več. Nobenega sramu ne poznajo nekateri.
Prijateljstvo med sodnico in tožilko in osebna naravnanost proti koprskemu županu je višek norosti.

Pravica do poštenega sojenja je močno kršena in kršenje se nadaljuje in nadaljuje.
@SJ |  11 .12. 2017 ob  13: 19
Pa še nekaj. Ali resno misliš, da je samo v Kopru in res samo v Kopru mogoče kaj takega? Da se župana onemogoča na vseh korakih? Saj so tudi v drugih občinah po Sloveniji župani na oblasti po 4 mandate, pa nimajo toliko lepljivega blata, ki ga" neprestano odstranjujem s telesa a se mi nabira in nabira", bi rekla moja znanka. Pa tudi občine doživljajo preporode. Pojdi in poglej - ni vse lepo samo v Kopru, Novega mesta še spoznala nisem več in da ne naštevam druga -
manjša in večja! Ma daj, mar je res tako nedolžen? Prenovo in preporod Kopra? Vseeno se mi zdi to kovanje v zvezde malce pretirano, no.
@SJ | danes ob 12:40 0-  |  11 .12. 2017 ob  13: 08
Mi prosim razložiš stavek:"... s prikrivanjem 99 letne najemne pogodbe, s katero je bila nepremičnina obremenjena.." Zanima me namreč najemna pogodba? Torej ni bil lastnik? S kom je imel najemno pogodbo? Ali si mislil, da je bila nepremičnina obremenjena s kreditom, ki ga je morda želel vrniti s prejeto kupnino (kar pa me kot kupca ne zanima)? Nekaj v tvojem stavku ne razumem...
1