Kolegij predsednika DZ je sklenil, da se bo izredna seja, na kateri bodo poslanci obravnavali nezaupnico vladi, začela v sredo ob 10. uri. Na njej bodo najprej glasovali o kandidatu za predsednika DZ Janku Vebru, nato pa se obeta daljša razprava, ki se bo z glasovanjem o kandidatki za mandatarko Alenki Bratušek verjetno končala šele pozno zvečer.
Po današnjem sklepu kolegija bo poslanke in poslance uvodoma nagovoril predlagatelj nezaupnice, pod katero se je prvi podpisal vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer. Sledila bo predstavitev kandidatke za mandatarko Bratuškove in nagovor dosedanjega premiera Janeza Janše.
Predlagatelj bo imel za uvodni nagovor na voljo 15 minut časa, Bratuškova in Janša pa po eno uro. Pozneje, v okviru razprave, in ob koncu izredne seje pa bodo vsi trije imeli še po eno uro časa za pojasnjevanje svojih stališč.
Člani kolegija danes največ pozornosti namenili razpravi o času, namenjenem posameznim govornikom. V vladi so namreč predlagali, da bi imel premier Janša na voljo dve uri na začetku razprave ter dve uri med in ob koncu razprave.
Vladni predlog je zagovarjal tudi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Razprava o konstruktivni nezaupnici bo po njegovih besedah možnost neposrednega soočenja konceptov, zato se je spraševal, zakaj bi na tovrstni seji omejevali razpravo.
A večina je soglašala z uvodoma opisanim predlogom podpredsednika DZ Jakoba Presečnika in ga tudi potrdila. Povečini so predlog o razdelitvi časa in tudi vrstni red govornikov ocenili kot racionalna. Poslanka SD Majda Potrata pa je tudi poudarila, da v primeru konstruktivne nezaupnice šteje vlogo premiera "za pasivno". Drugače pa bi bilo, če bi v DZ prišel po zaupnico, je pojasnila.
Je pa vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin ocenil, da bi bilo smiselno še pred razpravo o nezaupnici vladi opraviti obravnavo reforme trga dela. O reformi bi tako lahko poslanci razpravljali v sredo, o nezaupnici pa v četrtek.
Večina članov kolegija je nazadnje vendarle potrdila sredo za razpravo o nezaupnici. Kot je za medije po seji kolegija potrdil Presečnik, bo seja verjetno dolga in bo trajala do poznega večera. Med drugim je pojasnil, da bosta glasovanji tako o predsedniku DZ kot o kandidatki za mandatarko tajni.
Ob začetku četrtkove seje, za katero je sicer predvidena obravnava reforme trga dela, pa se bodo poslanci v primeru, da nezaupnica ne bo izglasovana, seznanili še z odstopom ministrov iz vrst DeSUS in SLS, ki sta v preteklih dneh zapustili koalicijo, je še povedal Presečnik.
Sorodne vsebine:
Turk bo že danes predstavil odgovor