Vlada bo danes v okviru priprav na implementacijo arbitražne odločbe o meji med Slovenijo in Hrvaško obravnavala štiri uredbe s področja izvajanja skupne ribiške politike in zagotavljanja financiranja pravne pomoči ribičem, če bodo morda žrtev hrvaških organov.
POSEBNA DOVOLJENA ZA RIBOLOV: Slovenci do Limskega kanala, Hrvati v celem slovenskem teritorialnem morju
Slovenija
Glede na objavljen dnevni red za danes predvidene seje bo vlada obravnavala predloge uredb o načinu izvedbe in financiranja pravne pomoči ribičem, o izvajanju uredbe EU o skupni ribiški politiki v zvezi z dostopom do voda, o določitvi prekrškov in sankcij s področja skupne ribiške politike ter o vzpostavitvi sistema za preprečevanje, odvračanje in odpravljanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova.
Gre za podzakonske akte za izvajanja novega zakona o morskem ribištvu ter tudi intervencijskega zakona, ki sta bila sprejeta konec novembra v okviru t. i. paketa zakonodaje za implementacijo arbitražne razsodbe. V tem paketu sta še zakon o spremembah zakona o zemljiški knjigi in zakon o evidentiranju državne meje s Hrvaško.
Uredbe bodo določile sankcije za ribiče brez posebnih dovoljenj
Spremembe zakona o morskem ribištvu bodo omogočile izdajo posebnih dovoljenj za gospodarski ribolov zaradi izvajanja uredbe EU o skupni ribiški politiki v zvezi z obojestranskim dostopom ribičev do obalnih voda sosednje države. Slovenski ribiči bi v skladu z določili iz hrvaške pristopne pogodbe lahko lovili v hrvaških teritorialnih vodah do ustja Limskega kanala, hrvaški pa v celotnem slovenskem teritorialnem morju.
Omenjene uredbe, ki jih bo danes obravnavala vlada, naj bi to očitno zdaj zagotovile tudi v praksi oz. določile tudi sankcije za kršitev teh določil - torej tistim ribičem, ki ne bodo imeli posebnih dovoljenj za ribolov v slovenskem teritorialnem morju.
29. decembra se izteče polletni rok, do katerega naj bi obe državi pripravili vse potrebno za izvršitev arbitražne odločitve. Slovenska vlada zatrjuje, da se bo tega roka - sicer instrukcijskega, kot poudarjajo - držala, medtem ko je hrvaški premier Andrej Plenković tudi v torek ob obisku slovenskega premierja Mira Cerarja v Zagrebu zatrdil, da bo 29. december za Hrvaško "dan kot vsi drugi" in da Hrvaška zagotovo ne bo implementirala arbitražne odločitve. V Ljubljani so že napovedali, da bodo po tem datumu Hrvaško, če bo vztrajala pri zavračanju arbitraže, označili za kršiteljico mednarodnega prava.
Kdaj boste razumeli, če eno ribo vzameš iz morja te ribe v morju ni več. Zato je treba počakat da se ta riba na novo sproducira in zraste.
Hrvati so v temu svetlobna leta pred vami, ravnajo psmetno in lahko se od njih samo učite. Ni da je pri njih perfektno, ampak pri nas je katastrofa.
Poglejte si njihove politike, zakone in predpise o zaščiti ribjih staležev (nacionalni parki, naravni parki, izlivi rek, omejitve na posebnih področjih...). Vi pa počnete nekaj samo zato, ker je nekaj treba početi. Zato ste v primerjavi z njimi eni veliki bebci.
Sem pa slišal, da dobijo v Sahari tudi državne subvencije vsi tisti ki bi radi gojili zelenjavo. Pač, ker nič ne raste pa čeprav imajo kandidati strašansko željo po kmetovanju jim država da subvencijo... nekako tako je pri nas. Si ribič, nimaš kaj lovit, pa dobiš subvencijo. Nimaš posluha , pa bi rad pel v operi, pa dobiš subvencijo. Si pijanc, pa bi rad bil trezen, pa dobiš subvencijo. Si neumen, pa bi bil rad politik, pa dobiš subvencijo pa še delo v politiki za povrh.
Z novim letom je v Veliki Britaniji lov na brancina prepovedan, izjemoma je dovoljen športni ribolov catch