Popovič: "Ne gre metati vseh v isti koš!"

Začela se je ustanovna seja petega sklica DS, ki jo do izvolitve novega predsednika DS kot najstarejši član vodi Janvit Golob. Uvodoma je svetnike pozdravil podpredsednik DZ Jakob Presečnik, prvi korak v nov mandat pa bo potrjevanje mandatov novoizvoljenim svetnikom. V ta namen so na seji najprej izvolili mandatno-imunitetno komisijo.

Seja je bila dolgo časa prekinjena, saj je morala mandatno-imunitetna komisija pregledati potrdila o izvolitvi svetnikov in morebitne pritožbe ter pripraviti poročilo za DS. Kot kaže, pa se bo seja DS kmalu nadaljevala.

Koprski župan Boris Popovič, zoper katerega je bilo tudi vloženih več ovadb in sodnih postopkov, je dejal, da ne gre vseh metati v isti koš. Kot je poudaril, so bile obtožbe in ovadbe zoper njega neosnovane. Prepričan je, da dela dobro, in poudarja, da ima tudi "podporo velike večine občank in občanov". Nasprotno pa je Kangler po Popovičevih besedah izgubil podporo volivk in volivcev, in to "velike večine ali pa skoraj vseh". In če se je odločil, da odstopi kot župan, bi moral sedaj ravnati enako in odstopiti tudi kot državni svetnik. Kot je še pojasnil koprski župan, so namreč v državnem svetu zato, ker imajo moč in zaupanje v svojih lokalnih okoljih.

Presečnik je v uvodnem nagovoru novoizvoljenim svetnikom dejal, da svetniški položaj in odgovornost prevzemajo v turbulentnem obdobju, ko ne manjka izzivov. Poudaril je, da prelomni trenutki zahtevajo temeljit premislek, pa vendar je odzivnost nujna. Kot je dejal, verjame, da bodo tudi novi svetniki delali v skupno dobro, v dobro Slovenije.

Ob tem je Presečnik tudi spomnil, da je DS leta 1992 nastal s kompromisom. Ugotavljal je, da s takim, kakršen je, ne moremo biti posebej zadovoljni, zato so ves čas prisotne razprave o tem, ali drugi dom ukiniti ali z ustavno spremembo stanje izboljšati oz. omogočiti njegovo delovanje.

"Četudi DS skupaj z DZ sooblikuje slovensko zakonodajo in opravlja nadzorno ter svetovalno vlogo, spada nedvomno med šibkejše zgornje domove v Evropi. Danes je bolj kot kdajkoli prej potreben razmislek o nadaljnjem razvoju slovenskega parlamentarizma," je menil Presečnik.

Na sejo je kot eden od 40 novoizvoljenih svetnikov prišel tudi Franc Kangler, ki so ga mediji želeli povprašati za komentar nekaterih pozivov, naj se odreče svetniškemu mestu. Vendar pa Kangler, ki se je pred dnevi odločil odstopiti z mesta mariborskega župana, pred sejo komentarjev ni želel dajati, novinarje pa je prosil, naj ne silijo vanj.

Je pa za današnje Delo Kangler dejal, da je presenečen nad medijskimi pritiski, naj odstopi tudi kot državni svetnik, in da ne razume, zakaj se ti pritiski izvršujejo samo nad njim. Povedal je, da čuti velik pritisk tudi z levice, čeprav ne ve, česa je osumljen, in dodal, da se ob morebitnih preiskavah na imuniteto ne bo skliceval. "Prepričan sem, da sem bil izvoljen legitimno," je še poudaril Kangler.

Sorodne vsebine:

Koprski župan: "Naslednji je Janša"

Popovič: "Spolitizirana oblast zamegljuje situacijo!"

Kangler: "Kaj pa Janković in Popovič?"

Deli novico:

PAJACI |  12 .12. 2012 ob  19: 42
Ti župani so eni veliki pajaci.Delajo kar hočejo so arogantni,raspolagajo z občinsko imovino kot da pripada njim,kupujejo,prodajajo sebi svojim bližnjim in prijatlom.Ko jim stopiš na prste in vidijo da so ogroženi njihovi podli posli, se čudijo kaj je zdaj to.Po moje je velika napaka take ljudi sprejemat v DS in DZ!Ker pomeni da so tam zbrani sami taki NJIM PODOBNI!