Gimnazija Piran in Srednja pomorska šola sta se s 1. januarjem letošnjega leta združili. Tako je namreč zahtevalo ministrstvo, saj naj bi to privedlo do racionalizacije v šolstvu. Tako je bil ustanovljen nov srednješolski zavod; gre za Gimnazijo, elektro in pomorsko šolo Piran, ki ima pod svojim okriljem poleg gimnazije in pomorske šole v upravljanju še akvarij in dijaški dom.
Pomorska šola in Gimnazija Piran pod isto streho
Piran
Ravnatelj nove šole Borut Butinar
"Združitev je prišla prehitro. Pričakovali smo, da se bo realizirala 1. septembra, dejansko pa smo vse morali izvesti pospešeno, se pravi tako, da je vse steklo že s prvim dnem novega leta," je za Regional pojasnil ravnatelj nove šole, sicer dosedanji ravnatelj Gimnazije Piran Borut Butinar. Prehitro pa se je zgodila predvsem na željo Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport. Novi zavod tako sploh ne more planirati svojega delovanja, saj še ni finančnega plana oziroma ministrstvo še ni sporočilo, koliko denarja bodo novi združeni šoli namenili. Sistematizacija vsekakor pomeni manj sredstev. "Poskušali bomo racionalizirati poslovanje, kolikor se bo le dalo, vendar če bo izpad sredstev prevelik, bodo pod vprašajem tudi delovna mesta," je še pojasnil Butinar.
Sicer pravi, da je združitev potekala precej uspešno, oba kolektiva pa sta jo ne glede na začetno negodovanje sprejala kot nekaj pozitivnega, kar se je moralo zgoditi. Novi zavod ima sedaj 73 zaposlenih in nekaj manj kot 500 dijakov. To je sicer po kriterijih ministrstva še vedno manj od "optimalne" številke, saj so po njihovih izračunih stroškovno najbolj učinkoviti zavodi s 600 dijaki.
Formalno skupaj, delujejo narazen
Čeprav sta se šoli združili, zaenkrat večjih pretresov ni, saj obe delujeta ločeno, vsaka na svoji lokaciji, združeni sta predvsem formalno na papirju in kar se tiče administracije. V prihodnje naj bi bilo sicer več "fleksibilnih" profesorjev, ki bodo poučevali na obeh šolah, tega je sedaj zelo malo. Bivši ravnatelj pomorske šole in sedaj pomočnik ravnatelja Marijan Tončič pravi, da se lahko iz združitve povleče tudi določene sinergije. "Še vedno delujemo dokaj ločeno, bo pa recimo veliko lažji prepis sredi leta, če bi kdo ugotovil, da mu ena od dveh šol, oziroma sedaj so to programi znotraj iste šole, ne ustreza."
Strah pred spremembami se je tako nekoliko umiril, čeprav vsi čakajo na izračune in številke z ministrstva; te bodo postavile celotno sliko v bodoče okvirje. Za izračun sredstev, ki jih bo novi zavod dobil za svoje delovanje, pa mora biti vzpostavljen nadzorni organ šole, to je svet zavoda. Svoje predstavnike mora vanj imenovati le še ustanovitelj, od tedaj pa bo kmalu jasno, kakšna prihodnost čaka Gimnazijo, elektro in pomorsko šolo Piran, predvsem pa, ali je bil strah zaposlenih upravičen ali odveč.
Več iz rubrike Družba: