Poslanci v okviru januarske seje danes v drugo obravnavajo dva zakona, ki urejata pooblastila in delo policije. Obema zakonoma se na glasovanju, ki bo v sredo, obeta podpora, precej bolj vprašljiva pa je podpora dopolnilom, ki sta jih vložili v SD in PS. V SDS, SLS in DL so jim že odrekli podporo.
Predlog zakona o nalogah in pooblastilih policije je po besedah ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka evropsko primerljiv in sodoben, prinaša pa nekatera nova pooblastila. Če bo zakon sprejet, bodo policisti lahko postavili cestno zaporo oziroma blokadno točko, hkrati pa bodo policisti dve novi pooblastili dobili za zagotavljanje reda na športnih prireditvah.
"Cilj predloga zakona o organiziranosti in delu v policiji pa je ureditev normativne podlage za sodobno policijsko organizacijo," je pojasnil minister Gorenak. Tako se v zakonu natančno opredeljuje naloge med ministrstvom in policijo pa tudi pristojnosti za nadzor ministrstva nad delom policije. S predlogom se krepi decentralizacija ter avtonomnost policijskih uprav, je še pojasnil minister ter dodal, da zakon prinaša tudi posebno ureditev delovnopravnih razmerij ter nadgrajuje sistem izobraževanja.
Dve dopolnitvi zaradi SD
K prvemu zakonu sta bila pripravljeni dve dopolnili, na podlagi opozoril urada informacijskega pooblaščenca so ju vložili v SD. V uradu so opozorili, da tehnična sredstva, s katerimi naj policija opravlja svoje naloge, niso dovolj natančno opredeljena, zato bi se lahko zgodilo, da bi uporabili tudi sredstva, ki bi preveč invazivno posegla v zasebnost posameznikov. V SD so se zavzeli, da bi se ta sredstva natančneje opredelili, danes so jih podprli le v PS, minister pa ju je označil za nesmiselna.
Mirko Burlc (SD) je pojasnil, da želijo z dopolnilom zavarovati človekove pravice, hkrati pa tudi olajšati delo policistov, da bo njihovo reagiranje v težkih okoliščinah v skladu z zakonom, in da policist, tudi nehote, ne bo mogel zlorabiti zakona.
Sorodne vsebine: