Policijska sindikata obžalujeta, da je prišlo do incidentov in poškodovanih

Policijski sindikat Slovenije (PSS) obžaluje, da je na ponedeljkovih protestih v Mariboru prišlo do poškodb tako med demonstranti kot policisti. Vendar ne glede na to, da razumejo gnev ljudi, jih pri nasilju ne morejo podpirati, so zapisali v sporočilu za javnost. Vse oblike nasilja so obsodili tudi v Sindikatu policistov Slovenije.

V omenjenem sindikatu so spomnili, da so se tudi njihovi člani skupaj z ostalimi državljani udeležili mirnih protestov 17. novembra v Ljubljani. V ponedeljek pa so z zaskrbljenostjo spremljali proteste demonstrantov, ki so "prvič v samostojni Sloveniji za dosego ciljev uporabili veliko mero nasilja in državljanske nepokorščine".

Nezadovoljstvo se stopnjuje

Dogodki, ki smo jih pred tem lahko spremljali v severni Afriki, Grčiji, Španiji in na Portugalskem, so se žal preselili tudi na naša tla, so dodali v PSS. Nezadovoljstvo državljanov Slovenije z razmerami v državi se stopnjuje, menijo in zato je po njihovem v ponedeljek le malo bilo potrebno, da bi razmere ušle nadzoru. Ob nasilnih protestih se namreč uničuje premoženje nedolžnih ljudi, v nevarnosti pa so tudi človeška življenja, so še zapisali.

Policisti se kot prvi znašli v vlogi tarče nezadovoljnih ljudi, so nadaljevali v PSS, kjer dodajajo, da so prav policisti sinonim za državo in njene institucije, "ki žal ne funkcionirajo tako kot bi morale". Kljub temu, da se razmere zaostrujejo, se člani PSS zavedajo svojega poklicnega poslanstva. Tako kot so vse zadane naloge izpolnili v času osamosvojitvene vojne, tako jih bodo tudi sedaj izpolnili v največji možni meri, so napovedali, vendar so se ob tem vprašali, kako dolgo še.

Za prizadete je tu pomoč

Vsem v ponedeljek "tako ali drugače" prizadetim članom PSS bo nudena vsa pomoč, materialna, pravna in ostala v skladu z akti PSS, so še poudarili v sindikatu.

Člani PSS imajo namreč zagotovljeno pravno zaščito v okviru specializirane zavarovalne družbe, pravna pomoč v okviru zavarovalnega kritja pa je za člane brezplačna, so zapisali v sindikatu. Člane zato pozivajo, naj se neposredno ali pa prek izvršnega odbora PSS obrnejo na zavarovalno družbo.

V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) so v odzivu na proteste zapisali, da ostro obsojajo vse oblike nasilja. "Policisti so po zakonu dolžni varovati življenje in premoženje vseh ljudi. Ker posamezniki v množici niso upoštevali jasnih ukazov policije, so le ti morali posredovati s silo, ki pa je terjala posledice na obeh straneh," so zapisali v sporočilu za javnost.

Zapisali so, da bo SPS svoje člane zaščitil ter da odgovornost in pojasnila za uporabo prisilnih sredstev nosi vodstvo policije oziroma tisti, ki so odrejali posamezne ukrepe.

Protesti v Mariboru in njihova množičnost so sicer po mnenju SPS resno opozorilo vladi in nosilcem oblasti, da je pot rušenja pravne in socialne države napačna. Zborovanje ocenjujejo kot primeren in pričakovan odziv ljudi na dogajanje v lokalni skupnosti, "s širšo sporočilnostjo v slovenski prostor, da je prišel čas, da se mora oblast končno začeti zavedati svoje odgovornosti in stati za svojimi stališči".

Posamezniki odvzeli legitimnost protestov

Ob tem so dodali še, da so vso legitimnost in sporočilnost protestom v enem delu odvzeli posamezniki, ki so prišli izzivati in spodbujati nasilje. "Tem posameznikom ni pomembna nobena vsebina in sporočilnost ampak konflikt," so še zapisali v SPS.

V ponedeljkovem protestnem shodu proti županu Francu Kanglerju, ki se je sprevrgel v nasilno divjanje manjših skupin, je bilo poškodovanih sedem policistov in 14 službenih vozil policije, trije službeni konji pa so utrpeli površinske poškodbe, so danes sporočili iz Policijske uprave Maribor. Policisti so zaradi kršitev pridržali 27 protestnikov.

Več iz rubrike Družba:

Tudi v prestolnici začelo vreti

Bodo v Ljubljani odpravili lisice?

Naftni derivati spet dražji

Deli novico: