V soboto se je v Piranskem gledališču Tartini končala mednarodna konferenca arhitektov, ki že spoštljivih 30 let poteka pod imenom Piranski dnevi arhitekture. Na njej je rektor Univerze v Ljubljani Radovan Stanislav Pejovnik med drugimi nagradami podelil tudi mednarodno odličje Piranesi 2012, ki ga je za projekt islamskega pokopališča v Altachu v Avstriji prejel Bernardo Bader.
Čeprav so letošnji Piranski dnevi arhitekture potekali samo en dan, se je na njih dogajalo kar precej. Pripravili so namreč šest predavanj in okroglo mizo, na kateri so sodelovala ugledna imena iz sveta arhitekture. Poleg tega so predvajali dva dokumentarna filma, predpremierno novi dokumentarni film TV Slovenija z naslovom 30XPiDA, celotno dogajanje pa je pospremilo še sedem arhitekturnih in fotografskih razstav po Piranu, ki je tako kot ta naš arhitekturni biser tudi na ta način živel z arhitekturo.
Med razstavami sta gotovo najbolj zanimivi pregledna razstava Nagrade Piranesi (1989-2011) v galeriji Hermana Pečariča in mednarodna arhitekturna razstava letošnjih projektov Piranesi 2012, ki je na ogled Mestni galeriji. Nacionalni selektorji Avstrije, Češke, Grčije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Slovaške in Slovenije so za prikaz na njej izbrali 37 projektov, selektorji z arhitekturnih fakultet iz Gradca, Dunaja, Splita, Zagreba, Pescare, Trsta, Ljubljane in Maribora pa še 16 študentskih projektov.
Srečanje arhitektov, ki pomembno oblikujejo prostor, s tem pa tudi naše življenje in družbo, je potekalo pod častnim pokroviteljstvom dr. Radovana Stanislava Pejovnika, rektorja Univerze v Ljubljani, in Antonia Tajania, podpredsednika Evropske komisije. Na zaključni prireditvi v Gledališču Tartini so jubilejno srečanje zaključili s koncertom pianista Bojana Goriška in tradicionalno podelitvijo priznanih arhitekturnih nagrade Piranesi. Tam je bil tudi piranski župan Peter Bossman, ki je vesel visoke obletnice te pomembne mednarodne konference arhitektov čestital organizatorjem in poudaril, da gre za eno najpomembnejših arhitekturnih srečanj v svetu.
Nagrajena dela oziroma nagrajence je izbrala mednarodna žirija, ki so jo sestavljali letošnji predavatelji. Nagrade je v obliki sofinanciranja podprlo ministrstvo za okolje in prostor, izročil pa jih je dr. Radovan Stanislav Pejovnik. Najvišjo mednarodno nagrado Piranesi 2012 je prejel Bernardo Bader za projekt islamskega pokopališča v Avstriji. Podelili so še dve mednarodni priznanji in sicer Gianmatteou Romegialli, Angeli Maria Romegialli in Eriku Gaggiu za projekt veslaški kompleks Moto Guzzi pri Lago di Como v Italiji, ter skupini LAAC Architekten za projekt trga v avstrijskem Innsbrucku. Mednarodno študentsko priznanje Piranesi 2012 je prejel Janko Jelić za projekt mestnega otoka v Varaždinu.
Sorodne novice:
Slovenija z nagrado vstopa na zemljevid sveta
Ankarančani preprečili odstranitev odbojkarskih igrišč na mivki
RTV center Koper − Capodistria z videospotom proti znižanju prispevka