Po primorski avtocesti v napačno smer

Kronika

Minule dni se je zopet zgodilo. V sredo je skozi cestninsko postajo na avtocesti na izvozu Senožeče v napačno smer pripeljal 74-letni voznik osebnega avtomobila, v soboto pa je v Divači zapeljal na avtocesto in proti Ljubljani v napačno smer še 33-letni Ilirskobistričan. Kaj storiti, če nenadoma opazimo, da se dogaja nam?

V prvem primeru so voznika še pravočasno ustavili, v drugem pa je pred počivališčem Risnik zapeljal v levo izven vozišča in se prevrnil v jarek. Alkotest mu je pokazal 0,72 mg/l alkohola. Za prvega so napisali obdolžilni predlog in mu odvzeli vozniško dovoljenje, za drugega pa poleg tega sledi še kazenska ovadba.

V zadnjih letih je na slovenskih avtocestah vse preveč takih zelo nevarnih primerov. Vožnja v nasprotno smer je huda napaka, morda ena najhujših in policisti jih na leto zaznajo kakih sto. Če zaradi njih pride do nesreče, so posledice ob velikih hitrostih na avtocestah katastrofalne. Na srečo se vse ne končajo tako, velja pa spomniti na tragedijo izpred let pri Arji vasi, ko so umrli trije mladi in je nesrečo povzročil voznik, ki je v vinjenem stanju zavil na avtocesto v napačno smer.

Kazen za vožnjo v nasprotni smeri na avtocesti ali hitri cesti je od lanskega 1. julija najmanj 1200 evrov in 18 kazenskih točk, kar pomeni takojšen odvzem vozniškega dovoljenja.

Da do teh napak voznikov ne bi prihajalo, so pred leti začeli postavljati znake, ki opozarjajo na smrtonosno vožnjo v napačno smer. A vprašanje varnosti s tem očitno ni rešeno, saj fizična pot do napačnega pasu na avtocesti ostaja še naprej odprta in se primeri ponavljajo. Zato vozniki pozor.

Policisti kot najpogostejše razloge za to napako presenetljivo najprej navajajo namerno vožnjo kot posledico objestnosti in celo stave. Na drugem mestu je vožnja pod vplivom alkohola ali mamil oziroma drugih psihoaktivnih snovi, ko se voznik ne zaveda svojega dejanja, na tretjem pa slabšanje psihofizičnih sposobnosti za vožnjo, kar ni tako redko pri nekaterih starejših voznikih, ki niso vajeni vožnje po avtocestah in tako nehote zapeljejo v nasprotno smer.

In kaj storiti, če nenadoma opazimo, da se je zgodilo nam? Vozilo takoj ustavimo na odstavnem pasu oziroma izven vozišča in tako, da ne ogrožamo sebe ter drugih. Nato obvestimo policijo na 113, ki bo poskrbela za ustrezno zavarovanje kraja.

Poučen je predlanski primer 70-letnika pri Čatežu. Vozil je pravilno, dokler njegovega avtomobila pri prehitevanju skupine vozil ni zasukalo za 180 stopinj, tako da se je ustavil obrnjen v nasprotno smer vožnje. Tega ni opazil in je po prehitevalnem pasu peljal naprej v nasprotni smeri do bližnjega počivališča, kjer so ga prestregli prometni policisti.

Če smo med vožnjo po radiu obveščeni, da na naši avtocesti iz nasprotne smeri vozi drugo vozilo v napačni smeri, nemudoma zmanjšajmo hitrost, po potrebi vključimo vse štiri smerne utripalke in vozimo še posebej previdno. Tako bodo tudi drugi vozniki opazili, da je nekaj narobe. Vozimo po desnem smernem vozišču in ne prehitevajmo.

Če sami opazimo, da nekdo vozi v nasprotno smer, o tem seveda takoj obvestimo policijo na 113, lahko pa tudi Prometno-informacijski center za državne ceste prek kratke telefonske številke 1970 ali na brezplačno telefonsko številko 080 22 44 z izbiro številke 6 oziroma na telefonsko številko 01/518 8 518. Če nimamo telefona, lahko uporabimo tudi obcestni telefon.

Sorodne vsebine:

Janković na Cipru?

V Ilirski Bistrici zasegli orožje

Od Türka pomiloščeni preprodajalec mamil naj bi povsem normalno živel

Deli novico: