Pličanič prejel Furlanovo poročilo v zadevi Hilde Tovšak

Minister za pravosodje Senko Pličanič je danes prejel poročilo vodje Specializiranega državnega tožilstva o primeru Hilde Tovšak, a njegove vsebine še ni uspel preučiti, je potrdil za STA. V ponedeljek pa poročilo z višjih sodišč v Ljubljani in Mariboru pričakuje predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša.

Na ministrstvu za pravosodje so glede poročila za zdaj pojasnili le, da obsega pet strani, v njem pa je kronološko opisano odločanje tožilstva oziroma vodenje postopka v primeru Tovšakove. Vsebine poročila pa vsaj za zdaj še niso razkrili javnosti.

Pličanič je od Furlana poročilo o zadevi zahteval po tem, ko je moralo sodišče v kazenski zadevi delavcev na gradbišču Teš odpraviti pripor Hildi Tovšak. Furlan, ki je vodil postopek, je namreč zoper Tovšakovo zahteval sodno preiskavo, a je med njo nekoliko spremenil klasifikacijo očitanega kaznivega dejanja. Ker je za tako spremenjeno očitano kaznivo dejanje lahko odrejen pripor le za 15 dni, Tovšakova pa je bila v priporu že veliko dlje, ji je moralo sodišče pripor odpraviti.

Pripor bi ji sicer sodišče lahko podaljšalo, če bi tožilstvo zoper Tovšakovo pravočasno vložilo obtožni akt. Furlan je v torek za medije zagotovil, da je obtožni akt vložil pravočasno, zagovornik Tovšakove pa je to zanikal. Iz podatkov, ki so jih objavili nekateri mediji, sicer izhaja, da je Furlan obtožni akt na sodišče vložil tik preden je to odločilo o ukinitvi pripora, a ga senat ob odločanju o priporu še ni imel v rokah.

Planet Siol.net je v sredo tudi poročal, da naj bi Furlan obtožni akt vložil še preden je bila sodna preiskava končana, nosil pa naj bi datum 22. maj, čeprav je bil vložen 17. maja. Na Specializiranem državnem tožilstvu so danes za STA pojasnili, da je bila obtožba vložena, ker so bili za to izpolnjeni formalni in vsebinski pogoji. Glede datuma pa navajajo, da je prišlo do tipkarske napake.

V ponedeljek naj bi o zadevi predsedniku Vrhovnega sodišča RS Branku Masleši poročala tudi Višje sodišče v Mariboru in Višje sodišče v Ljubljani. Zahtevi se nanašata na pregled poslovanja v postopkih za primera Čista lopata in glede delavcev na gradbišču Teš z vidika možnih kršitev pravil o vrstnem redu reševanja zadev, zakonskih rokov za izdelavo sodnih odločb in drugih pravil procesnega vodstva, so v sredo pojasnili na vrhovnem sodišču.

V poročilu Masleši mora Višje sodišče v Mariboru tudi poročati, ali držijo navedbe, da je iz spisa, povezanega z delavci na gradbišču Teš, izginilo več kot 150 listin. Podpredsednik višjega sodišča v Mariboru Branko Reisman danes sicer še ni znal potrditi, ali to drži ali ne, saj zadevo še preučujejo.

Po njegovih besedah se sicer kdaj zgodi, da kakšna listina iz spisa izgine, posebej če gre za odprt spis, ki ga pregledujejo stranke in sodnik. "Včasih se kaj kam založi, prav tako ne moremo izključiti, da stranka pri pregledu enostavno kakšne listine vzame," je med drugim dejal. V primeru, da listine izginejo iz spisa, je po njegovih besedah predvidena obnova spisov, obnovo pa naredi sodnik, ki zadevo obravnava. Obnova se naredi iz kopij originalov in če je uspešna, izginotje spisov na sodni postopek ne vpliva, je še zagotovil Reisman.

Sorodne vsebine:

O Tovšakovi danes tudi na sestanku pri Bratuškovi

Bratuškova o izginotju Hilde Tovšak: To je nedopustno

Bratuškova: Če bi leta 2006 znižali raven odhodkov ...

Deli novico: