Stavka javnega sektorja, napovedana za 23. januar, je neodgovorna, sindikati pa bi delovali odgovorno, če bi se o tem pogajali z vlado, je v oddaji Odkrito na Televiziji Slovenija danes dejal minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič. Poudaril je, da je vlada sindikatom ponudila več možnosti in se je še vedno pripravljena pogajati.
Pličanič: Napovedana stavka javnega sektorja je neodgovorna
Pličanič je dejal, da je vlada presodila, da ji v nastalih razmerah ne ostane drugega, kot zmanjšanje mase plač v javnem sektorju. "Želja vlade je, da dosežemo dogovor s tistimi, ki predstavljajo zaposlene v javnem sektorju," je poudaril minister.
Pličanič je sicer prepričan, da bi morali javni sektor racionalizirati ne glede na krizo, saj je ta prepogosto neživljenjski in preveč birokratski. Poudaril je, da si nihče ne želi zmanjševanja standardov, vendar zdaj ni druge možnosti.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je ob tem poudaril, da so se sindikati javnega sektorja o napovedani stavki z vlado pripravljeni pogajati v okviru socialnega sporazuma. Da do stavke javnega sektorja ne bi prišlo, bi po njegovem mnenju vlada morala voditi pogovore o znižanju mase plač, ne pa sindikate zgolj postaviti pred dejstvo o znižanju. "S pogovori bi prenehali razlogi za stavko," je poudaril Štrukelj.
Minister je še ocenil, da je vlada morda nekoliko preveč hitela z reformami, vendar je bilo to nujno zaradi nastalega gospodarskega položaja. Vlada po njegovih besedah ne more odstopiti od količine denarja, namenjene za maso plač javnih uslužbencev.
Štrukelj je nasprotoval Pličaniču in dejal, da vlada ne varčuje racionalno, z rezi pa želi "uničiti" nekatera področja javnega sektorja in ustvariti "drugo republiko". Javnim zavodom je po njegovih besedah ob nižanju mase plač na voljo ostalo le odpuščanje, s čimer pa vlada ne bo privarčevala.
Na vprašanje, kako bo potekala stavka, je Štrukelj dejal, da bi lahko potekala po nemškem modelu "valeče se stavke", po katerem ne bi bilo vnaprej napovedano, kje bo naslednji dan potekala.
Koordinacija sindikatov javnega sektorja se je sicer preimenovala v koordinacijo stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja, reprezentativni sindikati javnega sektorja pa se pripravljajo na splošno stavko, ki bo 23. januarja 2013. Po oceni sindikatov je zakon o izvrševanju proračuna nezakonit in v nasprotju z ustavo, ker posega v zakon o sistemu plač v javnem sektorju, v kolektivne pogodbe in gre mimo zakona o uravnoteženju javnih financ, ki je plače za prihodnje leto določil na podlagi podpisanega stavkovnega dogovora.
Sorodne vsebine:
Virant znova predlagal sprejetje poslanskega etičnega kodeksa
Pličanič za upoštevanje mnenja državljanov pri pripravi predpisov