Nesoglasja med ZZZS in ministrstvom za finance glede domnevnih preplačil prispevkov v zdravstveno blagajno so postavila na kocko, ali bodo zaposleni v zdravstvu v petek dobili plačo. Po posegu ministra Tomaža Gantarja so se vseeno uspeli dogovoriti, da bo ZZZS do konca leta vrnil Dursu želeni znesek, v zameno pa bo dobil posojilo za plače.
Zgodba se je začela s tem, ko je Davčni urad (Durs) od Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) in Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) zahteval povračilo sredstev, kolikor naj bi jim v prvih osmih mesecih letos preveč nakazali zaradi težav v delovanju informacijskega sistema.
Za ZZZS to pomeni 37,6 milijona evrov. Na dopoldanski novinarski konferenci po seji upravnega odbora zavoda so napovedali, da ZZZS tega denarja ne bo povrnil do odločitve računskega sodišča, ali je bil ta znesek res preplačan. Zato je ministrstvo za finance že v sredo zablokiralo likvidnostno posojilo ZZZS iz državne zakladnice. Ta denar ZZZS sicer potrebuje za nakazilo zdravstvenim zavodom, ki ga bodo porabili za plače.
Na ZZZS so svojo odločitev utemeljili s tem, da ne verjamejo v kredibilnost dokumenta Dursa, s katerim je prikazoval domnevna preplačila. Podatek o domnevnem preplačilu naj bi namreč Durs poslal ZZZS v preglednici na A4 formatu in brez podpisa. Prav tako so navedli, da so na neenakomerne prihodke Durs večkrat opozorili, a da so odvrnili, da so evidence korektne.
Na ministrstvu za finance so večino očitkov ZZZS zavrnili ter jih označili za zavajajoče. Trditve ZZZS, da za težave niso vedeli, pa so označili za sprenevedanje. Minister za finance Janez Šušteršič je celo napovedal, da bo zahteval razrešitev prvega moža zdravstvene blagajne Sama Fakina, če danes ne bi bil dosežen dogovor in bi res prišlo do zamud pri izplačevanju plač v zdravstvu.
Jeza in nezadovoljstvo zdravstvenih delavcev
Napoved je med zdravstvenimi delavci povzročila veliko jezo in nezadovoljstvo, saj da je zamuda posledica neodgovorne administrativne napake institucij, ki so odgovorne za delovanje države, so sporočili iz združenja zdravstvenih zavodov. V nekaterih sindikatih so napovedali stavko.
A je minister za zdravje Tomaž Gantar zadevo presekal in sklical sestanek, na katerem so le prišli do dogovora, po katerem bo ZZZS Dursu do konca leta vrnil 37,6 milijona evrov. Če bo računsko sodišče ugotovilo, da Durs tega denarja ni preplačal, bodo zdravstveni blagajni znesek vrnili. Hkrati pa se je ministrstvo za finance zavezalo, da bo v državni zakladnici sprostilo posojilo za ZZZS. Gantar je poudaril, da takšni zapleti niso potrebni in da bi se jim dalo izogniti. "Mislim, da zdravstva se ne da na ta način ne da jemati za talca," je dejal.
Vračilo omenjenega zneska Durs bi sicer po trenutni projekciji pomenilo, da bi bili prihodki ZZZS v letošnjem letu glede na finančni načrt manjši za 20,4 milijona evrov. To pomeni, da bi finančne obveznosti, ki jih zavod zaradi nelikvidnosti letos ne bi zmogel poplačati, znašale 74,24 milijona evrov. Likvidnostne težave ZZZS bodo po Fakinovih napovedih nastopile konec decembra. Plačilo stroškov v višini, kolikor denarja jim bo ob koncu leta zmanjkalo, pa bodo bodo prestavili v prihodnje leto.
Sta pa tako Gantar kot Fakin poudarila potrebo po novih ukrepih za reševanje finančnega stanja zdravstvene blagajne.