Pirnat: Potrebno je prevzeti politično odgovornost

Pravnik Rajko Pirnat in politolog Bojan Dobovšek sta v oddaji Pogledi Slovenije izpostavila, da bi morala premier in prvak SDS Janez Janša ter ljubljanski župan in predsednik PS Zoran Janković prevzeti politično odgovornost zaradi ugotovitev Komisije za preprečevanje korupcije.

Rajko Pirnat z ljubljanske pravne fakultete meni, da Janša in Janković ne ravnata prav, ko ne želita odstopiti s svojih funkcij. Glavni razlog, zakaj funkcionar, ki je kršil zakonodajo in povzročil korupcijska tveganja, ne more ostati na funkciji, je po njegovem ta, da se ne ustvarja vtis, da bi s pozicije svoje funkcije vplival na nadaljnje dogajanje, torej, da se ne bi vse skupaj pometlo pod preprogo. Prav tako je to pomembno zato, da se tako ravnanje ne vzpostavi kot javni standard integritete. Če se ne bo po poročilu protikorupcijske komisije nič zgodilo, se bo ravnanje obeh vzpostavilo kot standard, kar je za Pirnata nesprejemljivo.

Razume sicer, da je stabilnost vlade v tem času pomembna, a ta vlada po njegovem mnenju ne more ostati. Politiki se morajo zavedati te odgovornosti, pravi Pirnat.

Meni tudi, da so v strankah PS in SDS ravnali napačno, ko so podprli svoja predsednika. Po njegovem je zaradi tega moč pričakovati razpoke v PS, medtem ko je vprašanje, kaj se lahko zgodi v SDS, a zanj je pomembno, da politiki ne ravnajo tako, da take stvari ostanejo brez posledic. Pirnat upa, da bomo v Sloveniji vzpostavili nemške standarde integritete in če so za to potrebne predčasne volitve, "bodo pač predčasne volitve". Po njegovem mnenju je torej na tak ali drugačen način treba čim prej priti do nove vlade.

Politolog Bojan Dobovšek s Fakultete za varnostne vede pa je poudaril, da je Komisija za preprečevanje korupcije največji neodvisni organ, ki daje mnenje o korupciji, in se o njenih ugotovitvah ne dvomi. Posledica njihovih mnenj je politična odgovornost, poudarja, in ne sklicevanje na kazensko odgovornost ter sodne postopke.

Politična odgovornost po njegovih besedah pomeni, da politik sam odstopi, če ne, pa je za pričakovati, da si politika sama povrne ugled tako, da odstrani tiste, ki kažejo na to, da je politika skorumpirana. Zato je prepričan, da bi morali organi strank prvi zahtevati odstop svojih članov in tako povrniti ugled stranki.

V Sloveniji pa politiki računajo, da jih bodo volivci kljub vsemu še vedno izvolili in na to računajo tudi organi strank, meni Dobovšek.

Več iz rubrike Družba:

Policijski sindikat za petek napovedal stavko

Ustavna komisija danes o začetku postopka za spremembe ustave

Zaradi smoga v Rimu uvedli sistem par-nepar

Deli novico: