Piranske soline na Madžarskem

Piran

Prizadevanj za vpis Piranskih solin na Unescov seznam svetovne dediščine se nadaljujejo tudi izven naših meja. Tako je Pomorski muzej Sergej Mašera Piran v sredo v etnološkem in naravoslovnem muzeju na prostem v vasi  Muzeumfali v Sombotelu na Madžarskem odprl razstavo, ki prikazuje razvoj in zgodovino Sečoveljskih solin ter  njihove etnološke značilnosti.

Razstava, ki so jo poimenovali s Poti soli, je maja letos že gostovala v Mestnem muzeju v Šibeniku, zdaj pa se je preselila še na Madžarsko. Zamisel zanjo v Sombotelu je nastala že lani, ko je Muzej solinarstva v Fontaniggah v Krajinskem parku Sečoveljske Soline obiskala večja skupina Porabskih Slovencev ter ekipa madžarske televizije.

Razstava bo v Sombotelu na ogled do sredine novembra, nato pa se bo verjetno preselila v  madžarsko mesto Pecs ter še v Budimpešto.

Značilnosti Sečoveljskih solin ter njihovo aktualno problematiko, tudi v okviru prizadevanj za vpis Piranskih solin na Unescov seznam svetovne dediščine, sta na otvoritvi razstave  v Sombotelu predstavila kustos razstave dr. Flavio Bonin in direktor Pomorskega muzeja Franco Juri. Bonin je kot eden največjih poznavalcev zgodovine in kulture solin ter avtor razstave madžarskim gostiteljem opisal zgodovino solin in pomen soli v preteklosti. Juri pa je predstavil delovanje Pomorskega muzeja ter njegova prizadevanja za ohranitev Muzeja solinarstva kot kulturnega spomenika državnega pomena in vpis Piranskih solin na Unescov seznam kulturne dediščine.

Otvoritve so se udeležili predstavniki mestne in županijske oblasti (Železna županija), predstavniki Porabskih Slovencev, hrvaške skupnosti in drugi madžarski obiskovalci. "Gostitelje zelo zanima zgodba o soli, ki je bila na Madžarskem vselej izredno cenjena hranilna sestavina," je ob vrnitvi povedal Juri.

Na otvoritvi so nastopile ljudske slovenske pevke iz Porabja, na koncu dogodka pa so prisotne počastili tudi z istrskimi kmečkimi okusi.

 

Deli novico: