V občini Piran poteka zaključna faza vzpostavitve brezplačnih internet točk. Zaenkrat jih je Obalni tehnološki sklad (v 100-odstotni lasti občine Piran) vzpostavil 59, skupno jih za začetek načrtujejo 80.
"Zadeva se je že prijela, saj vsak dan beležimo preko 700 različnih uporabnikov, kljub temu, da nismo ničesar oglaševali," je povedal Mitja Cestnik, direktor podjetja. Internet je sicer med prebivalstvom v velikem razmahu. Vse več ljudi pa do slednjega dostopa tudi prek telefona in tabličnih računalnikov, se pravi, ko niso doma. "V tem pogledu je internet na javnih mestih pomemben tudi za turiste, ki iščejo informacije, saj je roaming informacij za tujce še vedno zelo drag," je še povedal Cestnik.
Veliko za malo denarja
Obalni tehnološki sklad je projekt postavil s 50.000 evrov, kolikor je bilo namenjeno iz proračuna v letu 2012, za letošnjo postavko še čakajo. S tem omogočajo povezavo 5mb/s, kar je več kot pri primerljivih projektih v Ljubljani, Mariboru in Domžalah, to pa za občutno nižjo ceno. "Pri nas cena postavitve dostopne točke ne presega 750 evrov, v ostalih mestih pa so v povprečju 10-krat višje," je še poudaril Cestnik, zato upa, da bodo kot podjetje uspešni tudi na razpisih v drugih občinah in tako še drugje zagotavljali internetne točke.
Edini projekt, ki so ga do sedaj izpeljali izven občine Piran, je postavitev brezplačnega omrežja v prvem nadstropju bolnišnice Izola. "Gre predvsem za referenco, da bomo lahko opremljali tudi druge občinske in državne ustanove," še pojasnjuje Cestnik. Sedaj pričakuje, da bodo letno potrebovali približno 30.000 evrov za vzdrževanje infrastrukture, cilj pa je, da bi brezplačen internet razširili na vse gostinske ponudnike. "Ponekod po svetu je predpogoj za pridobitev uporabnega dovoljenja to, da ima lokal brezplačno internet povezavo," je še dodal Cestnik.
Projekt je dolgoročne narave, zato postavljajo "hrbtenico" od Pirana preko Belega križa do Lucije, nato se bo nadaljevala vse do Sečovelj. Gre pa za navidezno hrbtenico, saj vse poteka po zraku, se pravi preko anten, oddajnikov in sprejemnikov. "Mi ne kopljemo in ne postavljamo kablov v jarke, kvečjemu se navežemo na že obstoječo infrastrukturo," tako Cestnik, "prav vse dostopne točke, ki imajo radij delovanja največ 200 metrov, pa lahko najdete na spletni strani ctf.si."
Več iz rubrike Pod lupo:
Izolski stadion z umetno travo in reflektorji?!
jaz menim da se je Cestnik zlagal