Peterle je zaskrbljen

Evropski poslanec Lojze Peterle (EPP/NSi) se je v pismu predsedniku države Borutu Pahorju, premieru Janezu Janši in podpredsedniku DZ Jakobu Presečniku zavzel za odložitev priprave memoranduma za zagovor pred arbitražnim sodiščem. To je po njegovem mnenju potrebno, da ne bo cena politične krize še višja.

Peterle je v pismu izrazil zaskrbljenost nad dogajanjem v zvezi s pripravo memoranduma. Kot je poudaril, o zelo resnem in občutljivem vprašanju razpravljamo in odločamo v času razpadanja koalicije, ko je zunanji minister Karl Erjavec že napovedal odstop, usoda vlade pa je negotova.

"V takšnih okoliščinah je izredno težko in politično tvegano zaključiti proces priprave memoranduma, ki je za prihodnost Slovenije izjemnega pomena, saj gre za razpolaganje z državnim teritorijem, torej z našo (teritorialno) suverenostjo," piše Peterle, ki predlaga, da glede na aktualne politične razmere v državi vlada arbitražno sodišče zaprosi za nekajmesečni odlog posredovanja memoranduma.

Kot podlago za takšno prošnjo Peterle navaja izbirna pravila Stalnega arbitražnega sodišča za razsojanje v sporih med dvema državama, ki v skladu s 6. členom arbitražnega sporazuma urejajo postopkovna vprašanja. Pravila v 23. členu določajo, da "lahko tribunal določi daljši časovni rok, če odloči, da je podaljšanje utemeljeno".

Peterle dodaja, da je priprava memoranduma občutljiva tema, o kateri ni primerno voditi javne razprave. Ugotavlja, da se tudi z udeležbo zunanjega ministra odvija odprt pogovor o vsebinskih elementih oziroma slovenskih pozicijah, o katerih v javnosti na tak način ne bi smeli govoriti. "Ta način nedvomno vodi v slabšanje pogajalske pozicije pred začetkom arbitraže," je zapisal Peterle v pismu, ki so ga danes posredovali iz njegovega urada v Ljubljani.

Sorodne vsebine:

 Bo celoten Piranski zaliv slovenski?!

Je to res zadnji žebelj v krsto?

Pahor: Vlada naj dela tako, da ne bo zamudila rokov

Deli novico:

Lojze |  01 .02. 2013 ob  10: 24
Peterle nima pravice komentirati arbitražni sporazum, saj je vlada pod njegovim, Bavčarjevim in Janševim vodstvom zavozila to mejo, ko je premikala mejne kontejnerje globoko nazaj na slovensko ozemlje.