Predsednik republike Borut Pahor je prvič od nastopa svoje funkcije dvignil glas glede politične situacije in sicer posredno, a povsem nedvoumno s prstom pokazal na premiera Janeza Janšo. Za to pa si je izbral Koper oziroma odprtje tehnološkega centra Hidrije. Kot slavnostni govornik je namreč celotno dogajanje napeljal na trenutno politično situacijo in bil v svoji retoriki pogosto zelo oster.
Pahor sicer v svojem govoru nikdar poimensko ni omenil Janše, a je bilo takoj slutiti, kam cilja. Čeprav je šlo za odprtje parka in novih delovnih mest, je Pahor, poleg nekaj priložnostnih kulturnih besed, na začudenje mnogih celotno zgodbo pripeljal v politične vode.
Dejal je, da je srečen, da lahko prisostvuje takšnemu odprtju, kar pomeni nova delovna mest z dodano vrednostjo za strokoven izobražen kader. Sploh se mu zdi pomembno, da se ti projekti nadaljujejo kljub politično nestabilni situaciji. "To, kar ste dosegli, ste dosegli samo s preseganjem razlik in vključevanjem, ne izključevanjem," je poudaril Pahor in se obrnil na vodilni kader Hidrije.
Po njegovem mnenju se kljub temu, da živimo v gospodarsko težkih, po novem pa tudi politično negotovih časih, moramo vzdržati vsakršnih ekstremizmov in v tistem trenutku se je še najbolj čutilo, da so bile besede namenjene premieru.
"V takih časih ni narobe, da ljudje demonstrirajo. Niti ni narobe, da ljudje zborujejo in izražajo svoja stališča. Prav pa bi bilo, da ljudje, ki imajo moč in lahko vplivajo na potek dogodkov, ravnajo odgovorno in pozivajo k povezanosti in ne k razdvajanju, saj se to lahko izkaže kot izredno nevarno in nihče ne ve, kam lahko pripelje," je dejal Pahor. Zato kljub stiskam in tesnobi ljudi ne smemo v politično govorico vnašati nestrpnosti, je še prepričan Pahor, ker ta rojeva sovražni govor.
"Če bomo v času krize deležni poglobljenega nezaupanja in poglobljene nestrpnosti, morda v prihodnje tudi sporadičnega nasilja, potem taki otvoritveni dogodki ne bodo več mogoči. Zato pozivam vse k razumu, strpnosti in vzdržanju ravnanja, ki bi ga lahko nekdo drug vzel kot žaljivo. Obnašajmo se tako, da storimo samo tisto, kar bi želeli, da drugi storijo nam," je še zaključil Pahor in jasno izrazil, da gre za apel k strpnosti, namenjen vsej slovenski javnosti.
Več iz rubrike Politika: