Slovenska politika bi, zlasti v novembru in decembru, sprejemala pomembne odločitve tako usklajeno, kot jih je, tudi če ne bi bilo demonstracij, je za POP TV povedal novoizvoljeni predsednik države Borut Pahor. "Politika se je začela zavedati, da če stopi skupaj, reši probleme," je dodal. Sam sicer ni naklonjen možnosti predčasnih volitev.
Pahor: Politika se je začela zavedati, da če stopi skupaj, reši probleme
Kot je ugotavljal, se demonstracije ne dogajajo v trenutku, ko bi bila politika paralizirana, "ampak ko je bolj kot kadar koli prej začela ukrepati in rešuje probleme in se bodo zato tudi demonstracije, se mi zdi, lahko mirno iztekle".
Slovenija se bo izvlekla iz krize
Po Pahorjevem mnenju se bo zaradi tega zavedanja politike glede potrebe po usklajenem delovanju Slovenija tudi izvlekla iz krize. "To mi pravijo tudi ljudje, s katerimi se v teh dneh pogovarjam po telefonu," je dodal.
Na vprašanje, ali bo odnos do vlade Janeza Janše harmoničen, se Pahor ni želel izjasniti: "Ne morem reči, ne da bo, ne da ne bo." Na vprašanje, ali se sam vidi kot predsednik t.i. druge republike, pa je odvrnil: "Jaz sem predsednik Republike Slovenije."
Proti spremembam, ki jih je predlagal Janša
Predsednik države ostaja nenaklonjen večinskemu volilnemu sistemu kot tudi možnosti predčasnih volitev, ki jih v zameno za podporo kriznim ukrepom ponuja premier Janez Janša: "Če mene vprašate, ali je vredno razmišljati zdaj o predčasnih volitvah, o tehnični vladi, o drugih oblikah, bi rekel, da je zdaj vredno razmišljati o reformah in ukrepih za izhod iz krize."
Pahor je po izvolitvi prejel številne čestitke, pisal mu je tudi bivši predsednik Milan Kučan. Pahor si ob tem želi, da ne bi šlo v tem primeru samo za vprašanje olike, ampak v tem vidi "željo, da dva, ki očitno v zadnjem času vidita Slovenijo in svet okrog sebe zelo različno, sedeta in se pogovorita o kakšnih stvareh."
Ni še govoril s sedanjim predsednikom
Pahor je priznal, da z dosedanjim predsednikom Danilom Türkom po volitvah še nista govorila. V zvezi z njunim zelo kratkim srečanjem v Cankarjevem domu na večer volitev pa je ocenil, da "mogoče tam pred številnimi kamerami niti ni bil primeren trenutek za to, da bi v trenutku, ko je nekdo uspel in nekdo ne, stala več, kot je potrebno. Tako da sem željo predsednika Türka, da opraviva protokolarno dolžnost in greva vsak po svoje, tisti večer popolnoma razumel."
Več iz rubrike Politika:
Šušteršič: Za pomoč bi lahko zaprosili sredi leta 2013
Interpelacija proti Gorenaku na zadnji letošnji redni seji
Berlusconijevo Ljudstvo svobode odpovedalo podporo Montiju
Berite: MONARH.si
Boris Valenčič, 1. slovenski KRALJ