Pahor Janši: "Pojdi po zaupnico"

Predsednik države Borut Pahor je za začetek februarja napovedal sestanek prvakov strank, da bi ugotovili, ali obstaja volja za dogovor o skupnem nastopu za reševanje krize. Meni pa, da bi bilo koristno, če bi šla vlada po zaupnico v DZ. DZ se bo sicer z odstopom predsednika Gregorja Viranta seznanil v ponedeljek, z odstopom ministrov pa v četrtek.

Pahor še vedno meni, da predsednik republike ni tisti, ki bi funkcionarje pozival k odstopu ali pa k temu, da na funkciji ostane. Prav tako meni, da predsednik ni tisti, ki je poklican, da bi moral kakšni odločitvi institucije pravne države dati še "piko na i".

Ne išče novega mandatarja

Na današnji novinarski konferenci je zagotovil, da novega mandatarja ne išče, ocenjuje pa, da bi bilo že zaradi izkušnje z njegovo vlado koristno, če bi sedanja vlada dobila legitimacijo v DZ. Tudi zato, da bi lahko mirno prestala kritike za nepopularne odločitve in imela legitimnost za pogajanje s socialnimi partnerji. S tem bi, pravi, tudi ugotovila, ali ima potrebno podporo za sprejemanje ukrepov v DZ.

Kot je spomnil, po tistem, ko je prva stranka v njegovem mandatu zapustila koalicijo, pa do glasovanja o zaupnici, skoraj noben ukrep ni bil več sprejet. Zato je tudi dejal, da bi bilo v teh časih dobro preveriti zaupanje vlade v parlamentu. "In to bi imelo koristne učinke za vlado, za DZ, za zaupanje ljudi v politiko," pravi predsednik.

Toda Pahor ob vsem tem izpostavlja, da v skladu s pravnim redom o zaupnici odloča le predsednik vlade. Ob tem se strinja, da bi bilo ironično, če bi vlada, "ki je v zadnjih mesecih pokazala sposobnost, da sprejme nekatere ukrepe, ki so začeli izboljševati gospodarski, finančni in deloma socialni položaj, utone v situaciji, ko zaradi nepodpore v DZ ne more več sprejemati enako koristnih odločitev".

Potrebujemo tudi dvotretjinsko večino

Spomnil je, da nas čaka nekaj odločitev, ki bodo terjale dvotretjinsko večino v DZ. Nekatere zadevajo samo slovenski pravni red, pri čemer izpostavlja tudi spremembe referendumske ureditve, nekatere pa izhajajo iz dogovorov v mednarodni skupnosti. Pri tem je izpostavil, da je ratifikacija hrvaške pristopne pogodbe k EU v nacionalnem interesu Slovenije.

Pahor je poudaril, da časa ni veliko in da razmere kličejo po dogovoru. Na vprašanje, komu bi ta koristil, pa odgovarja, da bi koristil tej državi in vsem njenim ljudem, v imenu katerih so bili izvoljeni na odgovorne položaje.

Pahor je na novinarski konferenci izpostavil potrebo po ohranjanju velike stopnje strpnosti in spoštljivosti do institucij pravne države. "V nastalih razmerah strpnost ni vse, a bomo brez nje opeharjeni za vse, ker ne bo mogoče doseči ničesar," opozarja Pahor.

Vse manj politične olike

Po njegovem mnenju se že opazi zniževanje ravni politične olike v nastopih najbolj odgovornih v politiki in lahko se zgodi, da "bomo iz situacije, v kateri bo prišlo do padanja ravni politične olike in omike, stopili na nevarno polje povečane nestrpnosti, od tam do sovražnega govora, do nasilja pa je samo korak".

Od politikov in drugih v javnem življenju tako Pahor pričakuje disciplinirano obnašanje, ki bo izpovedalo tako, da ne bo užalilo drugega. To velja, pravi, tudi za odnos do institucij pravne države. Vsakdo ima po njegovih besedah pravico do mnenja o neki odločitvi institucije pravne države, vendar "je ne glede na to dolžan do te institucije ohraniti spoštljiv odnos".

Pahor je na novinarski konferenci opozoril na negotov politični položaj, saj je koalicijo v teh dneh zapustila ena koalicijska partnerica, odstopili so predsednik DZ Gregor Virant in ministra DL. Minister za finance Janez Šušteršič ter minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič sta odstopni izjavi predsedniku vlade Janezu Janši podala že v četrtek, Janša pa je izjavi že isti dan posredoval v DZ.

DZ se bo z Virantovim odstopom seznanil na začetku januarske seje DZ, v ponedeljek. V odstopni izjavi sta se oba Janši oba zahvalila za sodelovanje in podporo pri projektih. Z odstopom ministrov pa se bo DZ seznanil v četrtek.

Šušteršič upa, da se bo delo nadaljevalo

Šušteršič upa, da se bo v politiki kmalu našla rešitev za nastale razmere, tako da bo hitro prišlo do vlade s trdnim mandatom za reforme in ukrepanje. Kot je danes dejal v Ljubljani, je pripravljen biti finančni minister še naprej, čeprav ne za vsako ceno.

Šušteršič je na novinarski konferenci, na kateri je predstavil doslej opravljeno delo ter najpomembnejše naloge, ki jih ni uspel izvesti, ocenil, da je ostalo še veliko stvari, s katerimi bi se rad še ukvarjal, če bo za to možnost.

"Seveda pa ne za vsako ceno, v veliki vladi s parlamentarno večino, ki teh reform ne bi dovolj jasno podpirala," je dodal. Od tega bo odvisna tudi odločitev, ali bo ostal v politiki.

Pričakuje, da se bo DZ prihodnji teden seznanil z njegovim odstopom, zatem pa bo imel premier Janez Janša možnost, da za vodenje finančnega ministrstva pooblasti koga od drugih ministrov oz. sebe ali pa v imenovanje DZ predlaga koga drugega. "V tem vmesnem času se bomo trudili, da delo ne bo povsem zastalo, in bo novi finančni minister lahko takoj nadaljeval delo," je dejal.

Na vprašanje, kaj meni o tem, da bi vodenje finančnega ministrstva prevzel Janša sam, je odvrnil, da bo imel zelo zahtevno delo.

Šušteršič je sicer predlagal, da bi oba ministra DL odstopila šele pred marčno sejo DZ. Vendar je bilo večinsko mnenje drugačno in z ministrom za pravosodje in javno upravo Senkom Pličaničem sta ga sprejela.

Več iz rubrike Politika:

Državni zbor že prejel odstopni izjavi ministrov DL

Pahor: Vlada naj dela tako, da ne bo zamudila rokov

Radovan Žerjav na obisk v Indijo!

Deli novico: