"Oktoberfest" napolnil londonsko blagajno

Odklop

Angleški gostitelji povsem nemškega finala lige prvakov, v katerem je Bayern München z 2:1 premagal Borussio iz Dortmunda, so lahko več kot zadovoljni s finančnim učinkom nogometnega spektakla na londonskem Wembleyju. Po prvih ocenah je nemški "oktoberfest" Londončane osrečil z vsaj 55 milijoni evrov zaslužka.

V London je zaradi finala lige prvakov pripotovalo približno 150.000 Nemcev, več kot jih je lahko sprejel stadion Wembley, kjer je lahko ob nogometni predstavi dveh najboljših klubov v Nemčiji uživalo 86.298. Ljubitelji nogometa, ki niso imeli vstopnic za ogled spektakla, so zato zasedli bare, gostišča, klube in pube po Londonu v največji nemški "invaziji" na Otok v zgodovini, po vdoru germanskih ljudstev v petem in šestem stoletju.

"Prava norišnica. Če bi imeli še kaj prostora, bi lahko sprejeli še nekaj tisoč glavo množico, ki si je želela prav pri nas ogledati prenos tekme. To je bil 'Oktoberfest' v Londonu," je bila navdušena Sabine von Reith, lastnica nemškega puba v prestolnici Združenega kraljestva na ulici Old Street.

Z udeležbo v finalu si lahko bogat denarni priliv obetata tudi v obeh klubih, udeležencih finala. Po ocenah profesorja Simona Chadwicka z univerze Coventry bodo Bavarci z zmago v elitnem evropskem klubskem prvenstvu bogatejši za približno 125 milijonov evrov, medtem ko se bo Borussia za poraz v finalu lahko tolažila s približno 73 milijoni evrov. Celotna vrednost finala lige prvakov znaša skupno 370 milijonov evrov, kar je 17,5 milijona evrov več kot lani ter za kar 50 milijonov evrov več v primerjavi s finalom leta 2009, v katerem sta se v Londonu pomerila Manchester United in Barcelona.

Prestolnica Bavarske, iz katere prihajajo novi šampioni prestižnega prvenstva stare celine, bo z letošnjim finalom, čeprav ga ni gostila, zaslužila 18 milijonov evrov, evropsko gospodarstvo pa naj bi si opomoglo s 100 milijoni evrov. "Tokrat se je res vse ujelo, oba finalista lige prvakov sta iz najbolj zdravega evropskega gospodarstva, finale pa je bilo v mestu, kot je London," je ob tem še dejal profesor Chadwick.

Več iz rubrike Odklop:

263 km/h s kolesom

Bosanec z Mercedesom čez jezero

Toaletni papir na kredit