Vlado Janeza Janše bo v petek zapustila DeSUS. To je po DL druga stranka, ki odhaja iz lanskega februarja oblikovane koalicije, njen odhod pa poteka v luči okrepljenih, a za zdaj neuspešnih pogovorov o sestavi nove vlade in iskanju mandatarja. Prvak DeSUS Karl Erjavec napoveduje, da naj bi o konstruktivni nezaupnici glasovali že v začetku marca.
Okrepljeni pogovori za sestavo nove koalicije
Politična kriza se poglablja − potem ko je 23. januarja zaradi poročila protikorupcijske komisije o kršitvah protikorupcijske zakonodaje premiera Janše vlado zapustila DL, naj bi kot tretja iz koalicije po napovedih marca odšla še SLS. Z odhodom DeSUS bosta iz vlade odšla ministra za zunanje zadeve in za zdravje, vladna ekipa pa bo štela še devet članov. Po odhodu SLS bo tako vlada s sedmimi člani po mnenju pravnih strokovnjakov še ravno sklepčna. V vladi bi po odhodu treh strank poleg SDS tako ostala le še NSi, skupaj pa bi v 90-članskem državnem zboru imeli 30 poslancev.
Po izstopu DL iz vlade potekajo pogovori za sestavo nove, t. i. projektne vlade, do katere bi prišli prek konstruktivne nezaupnice. Prvak DL Gregor Virant je danes izpostavil prizadevanja, da se "stvari čim hitreje premaknejo". Tako, kot je sedaj, namreč po njegovih besedah ne more več biti. "Če se stvari ne premaknejo v marcu, pa nismo vredni piškavega oreha," je bil jasen Virant.
Erjavec je danes po seji poslanske skupine povedal, da so zelo blizu vložitvi konstruktivne nezaupnice, za katero pričakuje zadostno podporo v DZ. "Počakajmo še nekaj dni, mislim, da bo do redne seje DZ vse jasno," je dodal.
Kljub temu, da imajo stranke, ki niso ali pa kmalu ne bodo več v vladi, veliko večino v DZ, pa se zatika že pri iskanju primernega mandatarja, s katerim bi nadomestili Janeza Janšo. PS je kot najprimernejšo osebo za mandatarja videla pravnika Mira Cerarja, vendar se je ta poskus izjalovil. Cerar je mandatarstvo zavrnil, pri čemer so številne kritike letele prav na sestavljanje vlade "pred kamerami".
V teku intenzivni pogovori
Intenzivni pogovori vodij PS, DeSUS in DL se nadaljujejo tudi te dni, a tokrat ne tako očitno pred očmi javnosti. Začasna vodja PS Alenka Bratušek se je tako že zjutraj mudila v poslanski skupini DeSUS, kar je potrdil tudi Erjavec. Kot je pojasnil, sta z Bratuškovo vseskozi v stiku, v torek pa sta se tudi dogovorila za današnji obisk v poslanski skupini.
V javnosti se krepijo ugibanja, da naj bi bila v igri za kandidatko za mandatarko Bratuškova, novooblikovana vlada pa naj ne bi delovala samo začasno. Sprva so namreč napovedovali, da bi našli mandatarja, ki bi do čimprejšnjih predčasnih volitev začasno prevzel vodenje vlade.
Bratuškova se je zavila v molk in izjav za medije ne daje. Verjetno pa je, da bo glede na pogovore, ki potekajo v parlamentu, kandidata za mandatarja poiskal ravno trojček strank PS, DL in DeSUS. Gotovo je po besedah Erjavca PS najmočnejša parlamentarna stranka, zato je prav, da oni ponudijo mandatarja. Vendar glede imena zaenkrat ne govori, saj je to še stvar usklajevanja.
Podporo konstruktivni nezaupnici bodo morali iskati še v SD, ki pa je tudi že večkrat poudarila, da je PS edina pristojna predlagati mandatarja.
Težave pa se nakazujejo tudi pri morebitnem programskem sodelovanju potencialnih partneric v morebitni novi vladi. V ponedeljek je namreč predsednik SD Igor Lukšič izpostavil, da v vladi, v kateri bi bila SD, "finančni minister s tako politiko", kot jo ima Janez Šušteršič, ne more imeti nobene vloge.
Osrednja težava sta namreč dva projekta sedanje vlade, zakon o državnem holdingu in slaba banka. Tudi nekdanji finančni minister in podpredsednik DL Šušteršič je ocenil, da DL s SD v koalicijo ne bi smela, če bo SD vztrajala pri svojih stališčih.
Sicer pa v SD in DL kljub pogovorom o novi vladi poudarjajo, da bi bile najboljša rešitev nastalega političnega položaja predčasne volitve. Eno večjih odprtih vprašanj pri pogovorih o sestavi nove vlade ostaja zamrznjen status Zorana Jankovića na mestu predsednika PS, ki pa naj bi se bil po neuradnih informacijah pripravljen umakniti, če bo ideja o novi vladi uresničljiva. Tudi Jankovića namreč bremeni poročilo protikorupcijske komisije.
SLS ne bo sodelovala
Stranka SLS pa se je kljub temu, da ne želi več sodelovati v Janševi vladi, odločila, da tudi v morebitni novi oz. levosredinski vladi ne bo sodelovala. So pa pripravljeni podpreti vse predloge, ki bi vodili do predčasnih volitev.
Odhod stranke DeSUS iz vlade pa zaznamuje tudi umik njenega predsednika in zunanjega ministra Erjavca z reševanja vprašanja LB. Janša pa je spomnil, da DeSUS napoveduje izstop iz vladne koalicije in "glede na to, da je zdaj ta proces v zaključni fazi, želimo enostavno zagotoviti kontinuiteto".
DeSUS je sicer s sklepom sveta stranke koalicijo zapustil že 5. februarja in obenem sklenil, da pa bodo njihovi funkcionarji v vladi delovali še do 22. februarja. Pričakovati je, da se bo DZ z njihovim odstopom seznanil na seji v začetku marca. V petek bodo tako odstopne izjave dali Erjavec, minister za zdravje Tomaž Gantar, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Janez Ujčič in državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl.
DeSUS se sicer vse bolj približuje tudi volilnemu kongresu, ki bo 1. marca. Njihov odhod iz Janševe koalicije so nekateri videli tudi v luči kongresa DeSUS, saj so stranko v zadnjem letu pretresali nemiri prav zaradi vstopa v to vlado. Večkrat so se pojavili tudi pozivi k zamenjavi Erjavca. Tako se bosta z njim za predsedniški stolček na kongresu pomerila še generalni sekretar stranke Ljubo Jasnič in predsednica ljubljanskega DeSUS Meta Vesel Valentinčič. Erjavec je sicer prepričan, da bo na kongresu vnovič dobil mandat.
Sorodne vsebine:
Jurijevo imenovanje pospremile SMS anonimke