Dan po protestu v Mariboru, med katerim je prišlo tudi do nasilja, se je nekaj sto ljudi zbralo tudi na shodu na ljubljanskem Kongresnem trgu. Mariborski župan Franc Kangler si je medtem vzel deset dni časa za razmislek kako naprej. Na proteste pa se vrstijo številni odzivi, predvsem glede uporabe represivnih sredstev policije.
Odzivi politikov na proteste v Ljubljani
Kot so povedali udeleženci shoda v Ljubljani, protestirajo proti uvedbi policijske države, županom, aktualni vladi in v podporo protestnikom v Mariboru. Med nekaj sto protestniki so bili večinoma mladi, prišli pa so tudi starejši in družine z otroki. Udeleženci shoda so delili letake, na katerih je slika notranjega ministra Vinka Gorenaka z napisom "Fertik je". Na prizorišče je prišlo tudi nekaj poslancev Pozitivne Slovenije, a so udeleženci shoda začeli vpiti na njih, češ da shod ni namenjen njim, ampak proti njim.
Velika podpora Mariborčanom
S Kongresnega trga so se protestniki nato premaknili pred državni zbor, nekateri pa so napovedali, da bodo odšli tudi pred ljubljanski magistrat.
Na Trgu republike protestniki vzklikajo "Maribor, drži se" in "s tabo smo Maribor" pa tudi "Čuvate lopove". Opozarjajo, da je Slovenija postala oaza elit in da take države ne potrebujejo več. Protestniki so v poslopje DZ vrgli nekaj jajc, policija pa jih poziva, naj se umaknejo. Pred policijo so prišli zamaskirani protestniki, med katerimi so tudi člani navijaške skupine Green Dragons, po nekaterih informacijah naj bi se jim pridružili tudi člani mariborskih Viol.
V ponedeljek je sicer v Mariboru potekal doslej največji protestni shod proti županu Kanglerju, ki se ga je po nekaterih ocenah udeležilo več kot 6000 ljudi. Ko se je del protestnikov odpravil proti stavbi občine, je posredovala policija in razgnala demonstrante, ki so se razkropili v manjše skupine po mestu.
Kangler si bo vzel čs za razmislek
Kangler je dan po protestu napovedal, da si bo vzel deset dni časa za premislek kako naprej in se vmes skušal pogovoriti tudi s pobudniki protestov. Sicer pa obžaluje, da so protesti, ki so bili na začetku mirni, prerasli v fizično obračunavanje med protestniki in policijo.
Mirni protesti so prerasli v obmetavanje policistov z baklami, granitnimi kockami, palicami, prometnimi znaki, koši za smeti, kamenjem itd. Policisti pa so odgovorili med drugim s solzivcem, gumijevkami in konjenico.
Tako je bilo po podatkih policije poškodovanih sedem policistov, 14 službenih vozil policije, trije službeni konji pa so utrpeli površinske poškodbe. Direktor mariborske policijske uprave Danijel Lorbek je dejal, da so med protesti prijeli 32 ljudi, enega mladoletnika so nato izpustili. Štiri osebe bodo ovadili zaradi domnevne storitve kaznivega dejanja napada na uradno osebo, 27 pa jih bodo obravnavali zaradi različnih prekrškov.
Nekaj protestnikov v klinični center
V urgentni službi Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor so pregledali 22 ljudi, po njihovih podatkih pa naj bi bilo od tega 11 policistov in 11 protestnikov. Dva policista in enega protestnika so obdržali na opazovanju na oddelku za travmatologijo, eden med njimi je bolnišnico že zapustil.
Ob tem se vrstijo polemike, ali je policija prekomerno uporabila prisilna sredstva. Predsednik republike Danilo Türk denimo meni, da so bile demonstracije legitimne in pričakovane, uporaba sile na protestu pa ga skrbi. Tudi predsedniški kandidat Borut Pahor meni, da vsaka pretirana ali nesorazmerna uporaba sile dodatno razvnema strasti in nezadovoljstvo.
Odzvala se je tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik in ocenila, da so protesti "posledica slabega delovanja pravne države in vse večjega ignoriranja demokratičnih standardov". Predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič pa je dejal, da ne smemo dopustiti, da morebitna kriminalna dejanja ostanejo neraziskana in nekaznovana, a tudi ne, da v tej državi začne vladati ulica.
V nekaterih zunajparlamentarnih strankah in civilnodružbenih gibanjih so obsodili ravnanje policistov ter pozivajo k odstopu notranjega ministra in direktorja policije. Minister Vinko Gorenak je odgovoril, da odstop ministra ne prinese nič, problem pa je nasilje.
Direktor mariborske policijske uprave Danijel Lorbek je na novinarski konferenci pojasnil, da je policija prisilna sredstva na protestnem shodu v Mariboru uporabila, ko na noben drug način ni bilo več mogoče zagotoviti javnega reda. Po njegovih podatkih je bilo nasilnih od 500 do 600 protestnikov.
Protestniki se morajo držate določenih pravil
Tako generalni direktor policije Stanislav Veniger kot Lorbek sta pojasnila, da se morajo ljudje po zakonu o javnem zbiranju s shoda, tudi neprijavljenega, mirno raziti, če policija odredi razpustitev. Če se ljudje ne razidejo, tudi če le stojijo ob strani in opazujejo dogajanje, pomeni da se upirajo, bodisi pasivno bodisi aktivno, sta razložila, saj so udeleženci shoda dolžni upoštevati navodila policije.
Medtem ko se je del mariborske mestne opozicije zavzel za razpustitev mestnega sveta, ker s tem želijo prevzeti del odgovornosti tudi nase, pa incident v Mariboru dobiva širšo politično sliko. O tej temi bo danes predvidoma razpravljala tudi koalicija, medtem ko se v kabinetu predsednika vlade na to niso odzvali.
Predsednik DZ in stranke DL Gregor Virant je med drugim dejal, da so protesti in demonstracije zakonit in legitimen način dajanja sporočil politiki, vendar si Virant želi, da pri tem ne bi prihajalo do izgredov in nasilja. K umiritvi razmer bi s svojim odstopom po Virantovem mnenju bistveno prispeval mariborski župan Kangler.
Opozicija zgrožena
V opozicijski Pozitivni Sloveniji so dogajanje označili kot "nezaslišano, grozljivo in absolutno nesprejemljivo", nasilje pa so obsodili. Poslanska skupina SD bo predlagala sklic seje odbora DZ za notranjo politiko, ki naj analizira dogajanje v Mariboru, predvsem z namenom, da se kaj takega ne bi nadaljevalo tudi v ostalih krajih. Medtem pa so v mariborskem mestnem odboru SD ocenili, da so bili ponedeljkovi protesti proti Kanglerju mirni in dostojanstveni.
Protestniki so se organizirali prek družbenega omrežja Facebook, kjer ima njihova skupina že okoli 25.000 podpornikov. Na tej spletni strani sporočajo, da se distancirajo od nasilnih izgredov. Že v ponedeljek so navedli, da bodo z mirnimi protesti nadaljevali, vse dokler župan ne odstopi s položaja. Konkretnih datumov ne navajajo.
Več novic o protestih:
Protesti v Ljubljani: Policija napovedala uporabo sile v primeru izgredov
Policijska sindikata obžalujeta, da je prišlo do incidentov in poškodovanih