Odsavnajte slabo voljo in naredite nekaj za svoje telo!

Zdravje

Čeprav strokovnjaki savnanje priporočajo čez vse leto, so prav hladni dnevi kot nalašč za sproščanje v savnah, ki ne samo blagodejno vplivajo na naše telo in duha, temveč imajo tudi številne druge pozitivne učinke na naše telo in zdravje.

Beseda savna je finskega izvora in označuje kopel oziroma prostor za kopel, uporabljali pa naj bi jo tudi že stari Rimljani in nomadska plemena, ki so kaj kmalu spoznali tudi blagodejne učinke rednega savnanja.

Obiskovanje savn, ki danes niso več vezane na kopeli, temveč gre za urejene prostore z visoko temperaturo in vlažnostjo, pa so del vsakodnevne rutine mnogih ljudi še danes. Prijetna toplota, sproščanje, meditacija, odklop od zunanjega sveta so le del razlogov, zakaj obiskati katero od savn, mnogi pa ne vedo, da so učinki savnanja tudi daljnosežni – in sicer redno obiskovanje savn krepi imunski sistem, preprečuje virusna in bakterijska obolenja ter pospešuje delovanje limfnega obtoka.

Pospešitev cirkulacije, izločanje strupov, škodljivih in nekoristnih produktov iz telesa, skratka, savna je milo rečeno globinsko čiščenje telesa, ki polega vsega še gode našemu počutju. Naša koža po savnanju postane nežna in gladka, tovrstna oblika sproščanja pa lajša tudi revmatična, astmatska in bronhialna obolenja.

Savnanje pa kljub blagodejnim učinkom ni priporočljivo za vsakogar, odsvetuje se namreč vsem, ki imajo motnje krvnega obtoka, bodisi previsok bodisi prenizek krvni tlak, srčno-žilna obolenja, epilepsijo, raka, akutne infekcije in vnetja kože, anemijo, pa tudi nosečnicam.

In kakšna so navodila za pravilno savnanje, da bodo učinki največji? V splošnem velja upoštevati pravila, da je treba slediti svojemu občutku, dokler je savnanje za nas prijetno, se savnamo, sicer pa ne, vendar obstajajo tudi napotki strokovnjakov, ki jih velja pred obiskom savne prebrati.

Pred obiskom savne se ne prenajejte, saj to dodatno obremenjuje vaš krvni obtok in učinki ne bodo taki, kot bi morali biti, pred obiskom pa se je priporočljivo tudi oprhati, da se koža razmasti, pore pa pripravijo na potenje. Prvo savnanje naj bo kratko, da se telo seveda najprej navadi na visoke temperature, nato pa si privoščite minuto ali dve počitka za ohladitev. Po slehernem savnanju se oprhajte in si nato vzemite čas za nekoliko daljši počitek. Nato lahko podaljšate savnanje, in postopke ohladitve, prhanja in počitka ponavljate, le dokler se dobro počutite.

 

Opozorilo za nekoliko bolj sramežljive, savnamo se navadno goli, brez oblačil in pokrival, vedno pa se usedemo na rjuho ali brisačo (to ne velja za parne savne). Prav tako je priporočljivo pred savnanjem sneti nakit, pa tudi ličila.

Zdaj pa le brž, v savno, ki je odlična izbira tudi za zmenek, kjer pa vam ne sme biti nerodno. V nadaljevanju bomo objavili še, katere vrste savn poznamo in kakšni so njihovi učinki.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija