Mestna občina Koper (MOK) z javno-zasebnim partnerstvom išče ponudnika, ki bi obnovil kurilnice in s tem zagotovil nižjo porabo energije v 29 objektih v lasti MOK, pretežno so to vrtci in šole. Prav tako pa bi ponudnik zagotavljal energetsko upravljanje v teh stavbah.
Kot nam je pojasnil Timotej Pirjevec, predstojnik urada za družbene dejavnosti in razvoj MOK, je takšen način javno-zasebnega partnerstva po njihovem mnenju trenutno najgospodarnejši, saj bodo tako imeli obnovljene kurilnice, prihranke na energiji, kot občina pa jim pri tem ne bo potrebno nič dodatno vlagati. "Ponudnik se bo financiral iz ustvarjenih prihrankov, saj bo razliko med prihranjeno energijo in 90 odstotki sedanje porabe plačala občina," razlaga Pirjevec.
Rok za oddajo ponudb je ponedeljek do 9. ure, odpiranje ponudb pa bo ob 10. uri. Javno zasebno partnerstvo bo trajalo 15 let, rok za izvedbo investicij pa je 31. 12. 2013. Po preteku tega partnerstva je oprema last ustanovitelja.
Kljub varčevanju stroški enaki
Na MOK so se v sklopu tega projekta tudi odločili, da bodo OŠ Anton Ukmar ter enoto vrtca Markovec odklopili iz sedanjega sistema na daljinsko ogrevanje s kotlovnico Za gradom, saj je za njih ekonomsko zelo potraten. "Kljub velikemu varčevanju z uporabo energije, to ni bilo vidno na računih. Prav tako pa morata šola in vrtec avtomatično plačevati 20 odstotkov višji račun, kar je bil sklep kurilnega odbora izpred mnogo let nazaj. Zato smo se odločili, da se želimo odklopiti," poudarja Pirjevec in dodaja, da so poskusili opraviti pogovore s kurilnico za Gradom, vendar se zadeve niso nikamor premaknile.
Obnova v "novi" šoli
Med tistimi objekti, kjer naj bi MOK zamenjala kotlovnico, je tudi OŠ Koper, ki je relativno nova stavba. Marsikdo se sprašuje, zakaj obnavljati tudi pred šestimi leti na novo postavljeno kotlovnico. Na MOK pojasnjujejo, da so se ob izgradnji šole odločili za energent plin, saj so imeli v fazi izbora koncesionarja, ki bi moral zgraditi tudi omrežje za plin za Slovensko Istro, vendar se to še do danes ni zgodilo. Izbrani ponudnik bo moral sam oceniti, ali je smiselno zamenjati energent oziroma ali se splača dodatno postaviti še toplotne črpalke. Plinska kotlovnica pa bo še vedno ostala kot sekundarni vir v določenih zimskih konicah.
Dva objekta, OŠ Prade ter Vrtec Semedela-enota Rozmanova, so prijavili na razpis Ministrstva za infrastrukturo za energetsko sanacijo. Pripravljajo pa se na drugi rok, kjer bi prijavili še vsaj dva objekta. Ministrstvo sofinancira 100 odstotkov upravičenih stroškov.