Odbor DZ za finance in monetarno politiko se bo danes seznanil s poročilom o državnih pomočeh, danih v obdobju med letoma 2009 in 2011. Predlani je bilo v Sloveniji dodeljenih 712 milijonov evrov državnih pomoči, kar je dobrih 53 odstotkov več kot leto prej. Najbolj so se povečale državne pomoči za odpravljanje finančne krize.
V letu 2011 so najbolj povečale pomoči pri velikih podjetjih, to pa predvsem zaradi pomoči, ki so bile z namenom reševanja finančne krize namenjene Novi Ljubljanski banki (NLB), ugotavlja poročilo. Sicer so se glede na velikost podjetja najbolj povečale pomoči pri majhnih podjetjih, ki zaposlujejo do 50 ljudi.
Poleg NLB med največje prejemnike pomoči v letu 2011 pri velikih podjetjih sodijo še Slovenske železnice, Zavod za gozdove, Rudnik Trbovlje-Hrastnik, Veterinarska Fakulteta, BSH hišni aparati, GVO ter Termoelektrarna toplarna Ljubljana.
Državne pomoči v Sloveniji so se leta 2011 v primerjavi z letom prej najbolj povečale za namen odpravljanja finančne krize, poleg tega pa tudi za regionalne cilje ter za varstvo okolja. Zmanjšal pa se je obseg državnih pomoči, dodeljenih za raziskave in razvoj, namen morskega transporta, zaposlovanje ter za kmetijstvo.
Primerjava z daljšim časovnim obdobjem pokaže, da se je do leta 2007 obseg državnih pomoči zniževal, zadnja tri leta pa zopet narašča. Če bi izključili pomoči, ki so bile namenjene odpravljanju finančne krize, je razlika med leti bistveno manjša, vendar poročilo v opazovanem triletnem obdobju še vedno opaža trend rasti državnih pomoči.
Sorodne vsebine:
Virant članstvo v pismu obvestil, da danes stečejo priprave na predčasne volitve