Od kebaba do moderne turške kuhinje

Kulinarika

Turčija je v zadnjih letih postala ena najbolj priljubljenih destinacij slovenskih turistov, pa tudi evropskih in obiskovalcev z vsega sveta. Med najbolj priljubljene točke se uvrščajo Istanbul, obmorska letovišča z Antalyo na čelu, Pamukkale in pokrajina Kapadokija. Število turistov v primerjavi z ostalimi državami sploh ne upada, temveč se je po svežih podatkih v preteklem letu celo povečalo za 2,3 %. Na obisku po evropsko-azijski deželi nas je pot peljala od najbolj obljudenih pa do tistih manj poznanih turističnih krajev, kjer smo poleg znamenitosti odkrivali raznolike ponudnike turške kulinarike.

Jaka Ivančič v družbi ekipe kuharjev in natakarjev restavracije Barbun v kraju Alacati

Istanbul – na meji med Evropo in Azijo

Naša 14-dnevna pot se je začela v Istanbulu. Največje turško mesto leži ob vstopu v Bosporsko ožino na meji med evropsko in azijsko celino. Staro mestno jedro in turistične atrakcije se nahajajo na evropski strani, lokalni prebivalci pa naj bi za svoj dom raje izbirali azijsko obalo. Verjeli ali ne, večina turistov, ki obišče Istanbul, ne prekorači meje starega mestnega jedra Sultanahmeta.

Večerno dogajanje se večinoma preseli iz Sultanahmeta preko mostu Galata v okrožje Beyonglu, kjer ob sprehodu po dolgi ulici İstiklâl najdete najrazličnejšo ponudbo turških dobrot. Ob prerivanju skozi ulično gnečo najprej opazite glasne prodajalce turškega sladoleda, stojnice s pečenim kostanjem, koruzo in pidoče z limono. Doner kebab, ki se je prav iz Turčije razširil po celotni Evropi in svetu, je na voljo prav na vsakem vogalu. Da boste kebab na najrazličnejše načine okusili tudi tisti bolj zahtevni jedci, pa vam priporočamo sprehod po eni od stranskih ulic, kjer lahko izbirate med številnimi gostilnami s turško hrano meyhane, kjer ponujajo meze, kebab in alkoholne pijače. Podobno kot tapas v Španiji in banchan v Koreji, je v Turčiji meze, torej več različnih jedi hkrati v manjših količinah, ob katerih najraje pijejo raki, tipično turško alkoholno pijačo iz janeža, ki je ne gre zamenjevati z nam bolje poznano rakijo. Meze jedi na tak ali drugačen način najdete v večini turških restavracij.

Sofyali 9  Beyoğlu, Istanbul

Naš kulinarični potep se je začel prav v eni izmed tradicionalnih turških gostiln, ki se nahaja v stranski ulici, le nekaj korakov od glavne sprehajalne žile okrožja Beyoğlu. Sofyali 9 je tipična meyhane gostilna z odličnim izborom meze predjedi. Veliko ljudi ob obisku tovrstnih oštarij svoje trebuščke nasiti že z njimi. Da bo izbira lažja, vam v Sofyali 9 večerni nabor mezejev prinesejo do vaše mize na velikem lesenem pladnju. Če želite okusiti še glavno jed in sladico, vam priporočamo največ dve do tri meze jedi na osebo.

V Sofyali 9 vam večerni nabor mezejev prinesejo do vaše mize na velikem lesenem pladnju

Antiochia  Beyoğlu, Istanbul

Izlet med turškimi dobrotami smo nadaljevali v gostilni Antiochia, ki se prav tako skriva v eni izmed stranskih ulic, ki se ločujejo od osrednje İstiklâl Caddesi. Antiochia se nekoliko razlikuje od tradicionalnih meyhane gostiln. Izbor skrbno pripravljenih jedi je majhen in netipičen, recepti zanj pa prihajajo iz mesta Antakya, po katerem je gostilna tudi dobila ime. Lastnik Süleyman Gülüm se rad pohvali, da boste ob zaključku večera iz gostilne odšli »lahki«. V oštariji, ki obstaja le štiri leta, ponujajo tudi lastne izdelke, kot so balzamični sok iz granatnega jabolka, oljčno olje, vložene oljke in bio milo.

Antiochia şiş et  ena izmed specialitet restavracije Antiochia

Paşazade  Sultanahmet, Istanbul

Ob obisku starega mestnega jedra Istanbula – Sultanahmeta – vam priporočamo, da se za kosilo sprehodite do predela Sirkeci, kjer je izbor gostiln vsekakor najboljši. Tam smo si opoldanski obed privoščili v restavraciji Paşazade, kjer ponujajo jedi, ki so jih v času Otomanskega cesarstva pripravljali v palači Topkapı, seveda v nekoliko prirejeni moderni izvedbi. Obiska boste veseli tudi ljubitelji žlahtne kapljice, v restavraciji Paşazade namreč hranijo širok izbor buteljk z najboljšimi turškimi vini. Če boste restavracijo obiskali ob večernih urah, pa ne pozabite rezervirati mize na strešni terasi z dih jemajočim pogledom na Bospor in palačo Topkapı.

Ena izmed jedi, ki so jih ponujali na dvoru palače Topkapi je tudi Zahterli Mevsim Balığı

Kapadokija  Dežela lepih konjev

Po večdnevnem odkrivanju Istanbula smo z nočnim busom odpotovali v pravljično Kapadokijo. V pokrajini z bogato in nenavadno zgodovino smo za svoje domovanje izbrali mestece Göreme, središče istoimenskega naravnega rezervata. Ob odkrivanju in ogledovanju razgibane pokrajine, barvitih mestec in vasic dnevi minevajo, kot bi mignil. Čez dan boste po vsej verjetnosti imeli bolj malo časa za kosilo, zato si lahko privoščite dobro večerjo v eni izmed odličnih restavracij v mestecu Göreme, ki ima po sončnem zahodu poseben čar.

Köy Evi  Goreme

Če želite doživeti posebno kulinarično dogodivščino, vam priporočamo restavracijo Köy Evi. Gostilna, ki obstaja le dobro leto, ponuja tradicionalne lokalne jedi, ki jih še danes pripravljajo domačini v pokrajini Kapadokija. Vse jedi skuhajo v lončenih posodah v posebni krušni peči, imenovani Tandir, kjer večkrat dnevno pečejo tudi odličen domač kruh. Obiska te gostilne boste še posebno veseli vegetarijanci, saj lahko izbirate med več kot tričetrt jedmi brez mesa, kar je v Turčiji prava redkost. Med njihove specialitete sodijo jedi iz belega fižola, zelene leče in ostalih lokalnih pridelkov.

V gostilni Köy Evi večkrat na dan zmesijo in spečejo svež tradicionalni kruh

Fethiye-Öludeniz – priljubljena destinacija med Turki in Britanci

Iz osrednje Turčije smo se preselili na mediteransko obalo v mesto Fethiye, znano kot štartna točka izletov in večdnevnih potovanj z guleti, tradicionalnimi turškimi barkami. Pri nas skorajda neznan kraj je zelo priljubljen med turškimi in britanskimi turisti. Leta 2007 sta namreč Fethiye skupaj s sosednjim Öludenizom otoška časnika The Times in The Guardian okronala za najboljšo turistično destinacijo na svetu. Naslov sta si mesteci prislužili zaradi nekoliko manj zasoljenih cen v primerjavi z ostalimi sorodnimi destinacijami in zaradi velike gostoljubnosti domačinov. Kakorkoli, Fethiye le redko zaide v ponudbo naših agencij, še en razlog več, da se tja odpravite na lastno pest, kar je v dobi interneta mačji kašelj.

Meğri  Fethiye

Restavracija Meğri, zelo priljubljena med domačini, ponuja širok izbor turške kulinarike, meze in jedi iz dnevno ulovljenih morskih sadežev iz domačega morja. Priporočamo njihovo specialiteto Desti Kebab, ki ga pripravijo v zaprtih glinenih posodah v posebnih pečeh na oglje. Meso z zelenjavo, ki se v lastnem soku kuha okrogle 3 ure, doseže perfektno mehkobo in okus. Na voljo so tri izvedbe Desti kebaba, in sicer z jagnjetino, piščančjim mesom in morskimi sadeži. Prav tako toplo priporočamo mešane morske sadeže in zelenjavo na žaru z lokalnimi začimbami, kar sicer zveni zelo preprosto, a se lahko v praksi prepričate, da česa podobnega na naših koncih ne boste okusili.

Desti Kebab se v glinenih posodah v posebnih pečeh na oglje kuha okrogle tri ure.

Izmir in Alaçatı – turški Mykonos

Še preden smo sklenili naš popotniški krog po Turčiji s povratkom v Istanbul, smo se za nekaj dni ustavili v Izmirju. Tretje največje turško mesto je še ena izmed destinacij, ki jih v klasičnih turističnih ponudbah ponavadi preskočijo. To lahko tudi opazite ob sprehajanju po tem obmorskem mestu, kjer je občutno manj tujih obiskovalcev kot drugod, kar je razvidno tudi iz nižjih cen oblačil, obutve in hrane. Le slabo uro vožnje z avtobusom iz Izmirja se nahaja mesto Alaçatı, ki mu nekateri pravijo tudi turški Mykonos. Nekoč grška vas je danes postala barvito, urejeno in v poletnem času obljudeno turistično mesto, znano po odličnih restavracijah in največjem številu butičnih hotelov v Turčiji. Med drugim je tudi priljubljena destinacija za windsurferje, kajterje in bolj premožne prebivalce Istanbula ter Izmirja.

Asma Yaprağı  Alaçatı

V mestecu Alaçatı mrgoli številnih restavracij, ki so bile v času našega obiska večinoma vse polne obiskovalcev. V primeru, da vas na večerjo zanese v ta živahen kraj, vam zato priporočamo rezervacijo mize. Restavracija Asma Yaprağı se od ostalih razlikuje po posebnem sistemu naročanja hrane in nasploh posebni notranji podobi. Vsak dan drugačne predjedi, ki so pripravljene iz svežih sestavin z lokalne tržnice, razstavijo na veliki mizi, ki je postavljena na sredino kuhinje. Kot je dejala lastnica Ayse Nur, so jedi pripravljene na osnovi družinskih receptov in tradicionalne lokalne kuhinje, veliko pa si jih sproti izmisli kar sama. Zaporedje naročanja je v gostilni Asma Yaprağı, kot rečeno, nekoliko drugačno. Goste po prihodu v restavracijo odpeljejo k omenjeni mizi, ki so jo poimenovali kar »Kaj smo pripravili danes?«, kjer jim predstavijo 1115 različnih jedi, nato pa gostje izberejo, kar želijo in za tem okusijo dobrote za svojo mizo. Poleg dnevnega izbora predjedi imajo na voljo tri različne glavne jedi in dve stalni sladici. Ponujajo tudi širok izbor najboljših vin iz okolice Alaçatıja. Vse jedi, vključno z vini, pa vam postrežejo v retro steklenih posodah in kozarcih, ki so del zbirateljske kolekcije lastnice restavracije.

Notranji prostor in miza 'Kaj smo pripravili danes' v gostilni Asma Yaprağı

Barbun  Alaçatı

Če želite, da vaša turška večerja postane prava kulinarična avantura, si ob postanku v Alaçatıju privoščite obisk restavracije Barbun. V okusno in minimalistično urejenih notranjih prostorih ter na zunanji terasi lahko gostijo le 40 ljudi, za katere skrbi kar 20-članska mlada ekipa natakarjev in kuharjev. V Barbunu pripravljajo stare tradicionalne turške recepte na moderen način, hkrati pa skušajo poiskati sveže kombinacije sestavin, ki tvorijo popolnoma nove jedi. Ponudba nastaja sezonsko, na podlagi sestavin, ki jih ponujajo domači vrt, lokalna tržnica, ribiči in kmetje. Velik poudarek dajejo na zelišča, ki jih sami nabirajo skozi celo leto na bližnjih travnikih in v planinah. Pohvalijo se lahko z odlično založeno vinsko kletjo, kjer hranijo širok izbor lokalnih, ostalih turških in tujih vin. Priporočamo njihov degustacijski meni, ki zajema kar dvajset jedi, od katerih vas bo vsaka posebej presenetila na svoj način.

Karaburun Sardine  krožnik leta po mnenju turške prestižne gastronomske revije lahko poskusite v Barbunu

Istanbul – zaključek v svetu baklav ...

Iz Izmirja, kjer smo bili nastanjeni zadnje dni našega potovanja, smo odpotovali z avtobusom proti Istanbulu, in to prav na 1. dan Ramadana, ko islamski verniki prično z enomesečnim postom. Ob prihodu v Istanbul nas je čakal obisk ene najboljših pridelovalnic baklav v Turčiji. Več o tem pa v naslednjem prispevku, ki ga bomo objavili v naslednjih dneh ...

Deli novico:

pićkica |  25 .10. 2012 ob  09: 02
ima res je dobro hrana v turćija
maja |  12 .09. 2012 ob  11: 16
vse zgleda fino. kakšne začimbe večinoma uporabljajo?
Patrick |  05 .09. 2012 ob  13: 44
very nice...
bibica |  01 .09. 2012 ob  19: 00
Po Turčiji imajo res okusno hrano, če zaideš v prave kotičke!