Poslanci so po predstavitvi stališč poslanskih skupin začeli z razpravo pred odločanjem o konstruktivni nezaupnici vladi. Poleg očitkov Janezu Janši glede načina vodenja vlade in ugotovitev protikorupcijske komisije, je slišati tudi kritike na račun Zorana Jankovića, ki je še vedno predsednik PS, komisija pa obremenjuje tudi njega.
Očitki leteli tako na Janšo kot tudi na Jankoviča
Poslanci bodo danes glasovali o konstruktivni nezaupnici vlade Janeza Janše in s tem o podpori kandidatki za mandatarko Alenki Bratušek iz PS. Za razpravo je predvidenih še dobrih pet ur, tajno glasovanje je pričakovati šele v poznih večernih urah.
Tako kot je, ne gre več naprej, je danes ocenila poslanka PS Maša Kociper, zato je po njenih besedah treba nekaj drastično spremeniti, ta sprememba se lahko začne z današnjim dnem. Alenka Bratušek je po njenem mnenju nov obraz in neobremenjena s politiko ter s politično prtljago.
Je to koalicija rešitve?
Dejan Židan iz vrst SD verjame, da bodo čez leto dni, ko bo nova koalicija, če bo dobila mandat, verjetno šla po zaupnico v državni zbor, ugotovili, da je danes nastala koalicija rešitve. Kljub temu pa je sedanji vladi, predvsem ministru za kmetijstvo in okolje Francu Bogoviču priznal, da so naredili kar nekaj koristnih stvari. Tukaj je izpostavil ukrepe na področju proizvodnje hrane in okolja.
Poslanka DeSUS Marija Plevčak se je vprašala, kdo je zrušil Janeza Janšo. "Mislim, da se je zrušil sam s svojim arogantnim odnosom in nepriznavanjem napak, ki jih je med vodenjem vlade storil, posebej pa so ga zrušile ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije," je dejala Plevčakova. Prepričana je, da se Janša kot predsednik vlade ne more zagovarjati, da določene stvari ne pozna ali nečesa ni vedel.
Ni bilo dostojanstvenega odhoda
"Ni reagiral takoj in odtopil, kar bi bilo dostojanstveno zanj in olajšanje dela parlamentu", je še menila in dodala, da se Janša sistemsko spreneveda in zavaja, ne zna priznati svojih napak in ni sposoben prenesti kritike.
Roman Žveglič iz vrst SLS je bil kritičen tako do Janše kot do Jankovića, češ da nočeta ali nista zmožna razumeti poročila protikorupcijske komisije. Omenil je, da je pet poslancev PS tudi ljubljanskih mestnih svetnikov, od njih pa ni nikoli slišal kančka dvoma v početje župana.
Poslanec NSi Jožef Horvat poročilu ni oporekal, dejal je, da institucije spoštuje. A hkrati danes pričakuje tudi nekoliko bolj pošteno razpravo, je dejal in prav tako spomnil, da poročilo obremenjuje tudi Jankovića. "Kako smo Slovenci hitro zaslepljeni, dovolj nam je zamrznitev, dovolj je bianco in kmalu bomo vsi bianco in kmalu bo celotna ta država bianco," je dejal.
Kritičen je bil tudi do napovedi ukinitve urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. Kot je pojasnil, so sedanjo ministrico Ljudmilo Novak Slovenci v tujini sprejemali "z odprtimi rokami in solzami radosti v očeh". Z ukinitvijo tega ministrstva pa sedaj hoče ukiniti več kot petino slovenskega narodnega telesa, je dodal.
Desnica krepko nad Viranta
"Manever" oblikovanja nove koalicije pa je bil po mnenju poslanke SDS Eve Irgl odlično zrežiran, kako "prek Jankovića zrušiti Janšo, ključno vlogo pri tem pa je imel Gregor Virant". Prepričana je, da je vlada delala v smeri normalizacije razmer, "vendar pa so nekateri te razmere začeli slabšati in tudi rušiti".
"Od jutri naprej se nam bosta verjetno cedila mleko in med. Sploh glede na visoko leteče besede, ki so bile predstavljene v uvodnem nagovoru," je nadaljevala Irglova. Ob tem upa, da bo Bratuškova delovala predvsem v dobro državljanov in ne v korist ozkega kroga ljudi.
Vodji poslanske skupine DL Rihardu Branislju se je zdelo korektno, da sedanji vladi pravzaprav pripiše določene zasluge. "Kompleksno je bila ta vlada uspešna na marsikakšnem področju. Imeli smo dobre ministre, imeli smo tudi slabe ministre, ki bi jih v toku časa verjetno bilo treba zamenjati, vlado rekonstruirati, ampak za to je zdaj prepozno," je menil Braniselj.
Vlada ni znala komunicirati
Obenem Braniselj ocenjuje, da vlada z državljani ni znala dobro komunicirati. Vendar po njegovem mnenju ta trenutek ni problem ta vlada, ki je ni, ki odhaja, ampak predsednik vlade. "Ta vlada je žrtev predsednika vlade," je tako dejal Braniselj.
V DZ je sicer med razpravo prišlo šest protestnikov, ki so si na balkonu velike dvorane na obraz nadeli maske in z napisi na listih zahtevali predčasne volitve. Na zahtevo varnostnikov pa so DZ takoj zapustili.
Več iz rubrike Politika: