Ameriški predsednik Barack Obama je v sredo na Havajih, kjer bo ostal do sobote, podpisal obrambni proračun za letošnje proračunsko leto v vrednosti 633 milijard dolarjev. V posebni izjavi ob podpisu pa je kritiziral kongres, ki mu je znova onemogočil selitev ujetnikov iz Guantanama v ZDA.
Obama podpisal obrambni proračun, vendar s pridržkom zaradi Guantanama
Obrambni proračun za letošnje leto, ki se je začelo že 1. oktobra lani, prinaša nove sankcije proti Iranu zaradi jedrskega programa, zagotavlja denar za nadaljevanje vojne v Afganistanu, namenja nekaj več denarja za posebne enote ameriških oboroženih sil, povečuje sredstva za varnost diplomatskega osebja in objektov ter nalaga administraciji, da razvije možne načrte za zaustavitev nasilja sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Obama je nekaj časa grozil z vetom na obrambni proračun, a si je v sredo premislil z utemeljitvijo, da je zakon kot celota preveč pomemben za podporo vojakom in ohranitev najmočnejše vojske na svetu. Obama načelno še vedno vztraja pri zaprtju taborišča za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi, kjer je še 166 ujetnikov. A obrambni proračun mu preprečuje porabo proračunskega denarja za selitev ujetnikov na ozemlje ZDA.
Obama je zapisal, da gre za politično odločitev kongresa, ki preprečuje tehtno in utemeljeno odločanje protiterorističnih in pravosodnih organov glede pregona osumljencev. "Ta odločitev kongresa spodkopava nacionalno varnost ZDA in krši ustavno delitev pooblastil," je bil oster Obama.
Zagovornikov človekovih pravic pa to ogorčenje ni zadovoljilo. Namestnik izvršnega direktorja organizacije Amnesty International USA Frank Jannuzi je poudaril, da zakon o obrambnem proračunu otežuje uresničitev predsednikove obljube, da bo zaprl Guantanamo, in nadaljuje krivico za ujetnike, ki so zaprti brez obtožb in sojenja. "Potrebno je najti rešitve za kršitve človekovih pravic, ne pa izgovore," je sporočil Jannuzi.
Več iz rubrike Politika:
Skupina Triglav v 2012 s 60 milijoni dobička
Policijski sindikat na sestanku z MNZ predstavil stavkovne zahteve