Izidi državnozborskih volitev v Italiji so pahnili državo v negotovost. Če se je ob prvi volilni projekciji zmaga nasmihala levi sredini, se je tekom dneva slika povsem obrnila. Stranka komika Beppeja Grilla "Gibanje petih zvezd" je celo postala vodilna v državi in povsem presenetila tudi politične analitike. Relativna zmagovalka je sicer levo sredinska koalicija, ki se je pred volitvami povezovala s sredino, ki jo vodi Mario Monti. Slednji je na volitvah popolnoma pogorel. Rezi Italijanom očitno niso bili všeč, vsaj ne toliko, kot so bili Bruslju, Merklovi in Nemčiji.
Pogovarjali smo se s Stefanom Čokom, članom slovenske manjšine v Italiji in pokrajinskim koordinatorjem odborov za tržaško pokrajino predsednika Demokratske stranke Pierluigija Bersanija. Ta nam je včeraj zvečer povedal: "Uradni rezultati bodo šele jutri, tako da bomo kasneje analizirali, kako ukrepati dalje. Monti je dosegel slab rezultat, z Gibanjem petih zvezd pa dvomim, da bomo lahko tvorili koalicijo, vsaj glede na tisto, kar je bilo izrečeno pred volitvami. Možnosti manjšinske vlade ni, saj je tak sistem, da mora imeti vlada absolutno večino, vzdržan glas pa se šteje kot glas proti. Moramo preveriti, kakšen bo izid v senatu, potem bomo videli, kako dalje postopati."
Vzdušje v Italiji je primerljivo z našim, saj si ljudje želijo sprememb, ki pa se s staro politično garnituro vsekakor ne obetajo. Komik Beppe Grillo je ta val odlično zajahal, pred štirim leti se je celo ponujal Demokratski stranki, vendar so ga ti odbili.
Takrat mu je Piero Fassino, predstavnik Demokratske stranke, zabrusil: "Demokratska stranka ni taksi, v katerega vstopi kdorkoli. Naj si naredi svojo stranko, pa da vidimo, koliko glasov bo potegnil!"
Javni nastopi naredili spremembo
Komik, ki je postal znan še v času, ko je nastopal na javni televiziji, v kateri je velikokrat razgalil primere korupcije in gospodarskega kriminala, kot je Parmalat, je v zadnjih letih pridobil veliko priljubljenost, tudi s pomočjo družabnih omrežij in interneta. Na letošnjih volitvah je dobilo njegovo gibanje 25 odstotkov v parlamentu, kar je za prvi nastop na državnih volitvah neverjeten uspeh. Postali so prva stranka v Italiji, saj sta tako leva kot desna sredina svoj rezultat dosegli s pomočjo koalicijskih partnerjev. Čeprav je napovedal, da se namerava postaviti v opozicijsko vlogo, bo sedaj to težje izvedel, saj ima glede na volilni rezultat večjo odgovornost do volilcev kot do Italije. V Demokratski stranki pa bo potrebna krepka analiza, saj so izgubili ogromno političnega kapitala (pred tremi meseci so imeli še 35 %) in dovolili Silviju Berlusconiju, da se je vrnil med žive. Slednji je obljubljal na volilnem parketu vse mogoče, predvsem pa vračilo davka na nepremičnine. Predvsem pa se je pokazal kot bolj karizmatična osebnost v primerjavi s Pierluigijem Bersanijem. Imajo Italijani res tako kratek spomin ali samo radi sanjajo?
Odzivi na Twitterju:
Luka Juri je v šaljivem tonu zapisal: "Zamenjam svoj italijanski potni list ali za romunskega ali kitajskega z doplačilom."
Dario Fo: "To je neverjetna zmaga mladih. Mladost in čistost zmagujeta!"
Frankie HnrGi (raper): "Ampak si predstavljate danes zvečer, kako je bil vesel Emilio Fede, sam doma, s kopico zastavic, ko je čakal na rezultate pred televizorjem?"
Fabio Volo: "Napil se bom, medtem ko čakam na rezultate. Ne zaradi sreče, niti zaradi jeze, temveč zato, ker naša država v kletko leze. Uh, kakšen poet!"
Sorodne vsebine: