NSi bo po besedah vodje poslancev stranke Mateja Tonina ostala v koaliciji vse dotlej, ko bodo pogoji za normalno delo oz. dokler bo DZ normalno sprejemal zakone te vlade. Če pa se bo izkazalo, da to ni več mogoče, bo svet NSi razmislil o tem, ali je v koaliciji vredno vztrajati. To bi po mnenju Tonina verjetno lahko ocenili po dveh sejah DZ.
NSi je po besedah Tonina že povedala, da postavlja v ospredje državo in ne strankarskih interesov. Tako je tudi predsednica stranke NSi Ljudmila Novak že pojasnila, da bodo v tej koaliciji ostali vse dotlej, ko bodo pogoji za normalno delo.
Vse dokler bodo zakoni imeli podporo
Na ponedeljkovem izvršilnem odboru so po besedah Tonina le opredelili, kaj so pogoji za normalno delo. Torej, da DZ normalno sprejema zakone, ki jih predlaga vlada, četudi bo v vladi manjkalo nekaj ministrov. "Če pa se bo izkazalo, da vsi zakoni, ki jih ta vlada predlaga, v DZ neslavno končajo, bo tudi svet NSi razmislil o tem, ali je v tej koaliciji še vredno vztrajati," je pojasnil Tonin.
Če predsednik vlade Janez Janša v danem trenutku ne bo naredil nekih potez, potem bo to bo ta odgovornost na NSi, je dodal. Opozoril je, da vlada ne more veljavno odločati, če ni sklepčna, kar bi se po njegovih besedah zgodilo, če po odhodu ministrov DL, SLS in DeSUS vlado zapustita tudi ministra NSi.
Ocenjuje, da bi to lahko ocenili po mesecu ali dveh oz. verjetno po dveh rednih sejah DZ. Po mnenju NSi je zdaj najboljše, da imamo operativno vlado, ob čemer Tonin poudarja, da potrebujemo politično stabilnost in vlado s polnimi pooblastili.
Medtem na pobudo PS že potekajo pogovori za oblikovanje projektne vlade. Začasna vodja PS Alenka Bratušek se je v ponedeljek sestala s prvakom DeSUS Karlom Erjavcem, v petek pa z NSi in DL. Tonin je pojasnil, da je bilo to vljudnostno srečanje, kot se je NSi v preteklosti že sestala denimo z vodstvom SD.
Podpirali bodo sororodne predloge, tudi če bodo v opoziciji
Prav tako je Tonin zagotovil, da NSi ne bo spreminjala svoje politike, četudi bo v opoziciji. "Če se bo na drugi strani oblikovala kakršna koli drugačna koalicija in če bodo v DZ pošiljali zakone, ki so zapisani v sedanji koalicijski pogodbi in zadevajo program NSi, nimamo nobenega razloga, da jih ne bo podprli, čeprav bomo v opoziciji," je zatrdil Tonin.
Danes zjutraj so sicer kot običajno zasedali vodje preostalih koalicijskih poslanskih skupin, prvič brez DL, ki je že v opoziciji.
Vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj je pred sejo spomnil, da je DL aktivno sodelovala pri zakonih, ki so sedaj na seji DZ. Zakoni so po njegovih besedah dobri in jih bodo zato poslanci DL podprli.
Več iz rubrike politika: